Christopher Waller z Fedu kritizoval kryptomeny

Člen Rady federálnych rezerv USA Christopher Waller sa vyjadril k blockchainu a kryptomenám.

od Simona

Newsletter news

Christopher Waller: trh s blockchainom je rôznorodý

Člen Rady federálnych rezerv USA Christopher Waller povedal, že jednotlivé časti, ktoré tvoria ekosystém kryptomien, nie sú rovnocenné. Bol hosťom na konferencii Globálneho centra pre vzájomnú závislosť „Digitálne peniaze, decentralizované financie a hádanka kryptomien“.

Vo svojom prejave sa zameral na širšie využitie technológie kryptomien. Ako priznal, prebieha výskum aplikácií technológie distribuovanej účtovnej knihy na „širokú škálu problémov správy údajov“. Dodal, že inteligentné zmluvy sa dajú použiť aj na iné aktíva ako kryptomeny a tokenizácia môže chrániť súkromie bez toho, aby podporovala pranie špinavých peňazí.

Podľa jeho názoru „hoci je tento technologický vývoj ešte len v plienkach, má potenciálne využitie aj mimo ekosystému kryptomien, ktoré by mohlo viesť k výraznému zvýšeniu produktivity v iných odvetviach“.

Väčšinu svojho prejavu venoval Waller kryptomenám, ktoré podľa neho nemajú žiadnu vnútornú hodnotu. Dodal však, že na trhu sa dá obchodovať s predmetmi, ktoré sú vo svojej podstate bezcenné. To však prináša určité riziká pre tých, ktorí do takýchto aktív investujú.

„Ak si kúpite kryptomenu a jej cena v určitom okamihu klesne na nulu, nebuďte prekvapení a nečakajte, že vám daňoví poplatníci nahradia straty,“ varoval.

Waller poznamenal, že počas nedávneho poklesu trhu s kryptomenami prišli o peniaze aj sofistikovaní inštitucionálni investori.

Upozornil tiež, že trh s kryptomenami je potrebné regulovať.

„Jasná predstava o rozdieloch medzi jednotlivými časťami ekosystému kryptomien pomôže zabezpečiť, aby regulácia zmierňovala riziká spojené s kryptomenovými aktívami bez toho, aby bránila inováciám,“ dospel k záveru.

Kryptomeny

Stablecoiny sú lepšie ako CBDC

Toto nie je jeho prvé vyjadrenie o trhu s kryptomenami. Na jeseň 2022 uviedol, že americké CBDC nezlepší situáciu dolára. Stablecoiny to však môžu urobiť.

„Je nepravdepodobné, že by CBDC v USA radikálne zmenil likviditu alebo hĺbku kapitálových trhov v USA a tiež, že by ovplyvnil otvorenosť americkej ekonomiky, zmenil dôveru v americké inštitúcie alebo prehĺbil americký záväzok k právnemu štátu,“ vysvetlil.

Dodal, že stablecoiny pravdepodobne neohrozia ani hospodársku politiku USA a nadradenosť dolára. Ako správne poznamenal, „takmer všetky hlavné stablecoiny“ sú denominované v dolároch. Môžu tak posilniť pozíciu americkej meny na trhu.

Jeho slová sú súčasťou širšej politiky USA a Fedu. V čase, keď Čína podporuje používanie digitálneho jüanu na každodenné nákupy, USA na svojej digitálnej mene ani nepracujú. Ukončený bol len miestny, štátom riadený projekt Hamilton, ktorý skúmal výhody, ktoré by mohlo priniesť vydávanie CBDC. Z Fedu však nezaznievajú hlasy, ktoré by naznačovali, že americké elity vo Washingtone chápu, akým smerom sa uberá svetový menový trh.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár