Ruská centrálna banka môže súhlasiť s legalizáciou ťažby kryptomien

Christine Lagarde chce regulovať trh s kryptomenami, kvôli sankciám uvaleným na Rusko

Prezidentka ECB Christine Lagarde žiada reguláciu trhu s kryptomenami. Podala apel v reakcii na potenciálne vyhýbanie sa sankciám Rusku.

od Martin

Lagarde chce, aby sa trh rýchlo reguloval

Christine Lagarde, prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB), vyzvala zákonodarcov, aby schválili regulačný rámec pre kryptomeny, čo naznačuje, že by to mohlo Rusku zabrániť v obchádzaní ekonomických sankcií.

Lagardeová presne povedala, že Európska centrálna banka bude „rozhodne a dôsledne“ presadzovať sankcie uvalené na Rusko európskymi zákonodarcami v reakcii na inváziu krajiny na Ukrajinu. V odpovedi na otázku o možnom ruskom využívaní kryptomien, aby sa vyhlo niektorým z týchto opatrení, prezident ECB vyzval predstaviteľov, aby urýchlene konali.

„Vždy, keď existuje mechanizmus zákazu alebo bojkotu, existujú kriminálne spôsoby, ako to obísť,“ povedala Lagarde.

Navrhla vytvoriť „regulačný rámec pre trh s kryptomenami, ktorý podporuje inovácie a zachytáva potenciál kryptomien spôsobom, ktorý zachováva finančnú stabilitu a chráni investorov“. Myšlienka takýchto nariadení bola prvýkrát predstavená Európskej komisii v septembri 2020 a prijatá Európskou radou v novembri 2021. O návrhu sa malo v pondelok hlasovať v Európskom parlamente.

Spravodajca Stefan Berge však v piatok oznámil, že hlasovanie bolo odložené kvôli obavám, že bude nesprávne interpretované ako pokus o zákaz ťažby kryptomien. Do dnešného dňa nebol stanovený žiadny dátum hlasovania.

Sankcie proti Rusku

Americký prezident Joe Biden vo štvrtok oznámil sériu sankcií zameraných na Rusko. Ide o trest za útok tejto krajiny na Ukrajinu. Biely dom oznámil, že Spojené štáty a ich spojenci uvalia sankcie na päť veľkých bánk so sídlom v Rusku, ako aj na niektorých vrcholných politikov, ktorí „zbohatli na úkor ruského štátu“.

Ekonomické opatrenia však nezahŕňali odrezanie Ruska od platobného systému SWIFT ani od kryptomien.

Situácia na Ukrajine nieje vôbec jednoduchá a stále sa vyostruje, pripomeňme si napríklad bombardovanie niekoľkých miest a vojenského letiska pri Kyjeve. Čoskoro sa začnú aj rokovania požadované prezidentom Ukrajiny. Ochotu začať rozhovory už potvrdil aj Vladimir Putin.

Kryptomeny sa začali znehodnocovať, keď vypukla vojna avšak v súčasnosti sa trh zotavuje.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár