Chris Larsen zo spoločnosti Ripple sponzoruje kampaň na podporu prechodu bitcoinov na PoS

od Martin Tkáč

Chris Larsen, spoluzakladateľ spoločnosti Ripple – financuje kampaň na zmenu bitcoinového kódu. Pomocou svojich prostriedkov sa konzorcium environmentálnych skupín pokúsi presvedčiť baníkov a programátorov, aby opustili algoritmus Proof-of-Work (PoW).

Zastavme PoW!

Organizátori iniciatívy chcú, aby bitcoinová komunita prestala ťažiť pomocou PoW, ktorý je považovaný za neekologický. Problém je v tom, že práve tento algoritmus robí Bitcoin „digitálnym zlatom“, pretože jeho ťažba si vyžaduje veľa energie.

Bývalý riaditeľ Sierra Club Michael Brune, ktorý je poradcom kampane, tvrdí, že bitcoin príliš prispieva ku globálnemu otepľovaniu.

„Je dôležité, aby každý, kto má schopnosť konať, konal,“ uviedol Wall Street Journal. „Nemôžete ignorovať skutočnosť, že sme v klimatickej kríze,“ dodal.

Jeho pointou je, že BTC ťažobné centrá spoločne spotrebujú 136,79 terawatthodín elektriny ročne. To je viac ako celé Nórsko.

Vyššie uvedené vyvoláva obavy medzi ľuďmi z ekologického, politického a kryptomenového prostredia.

Spoluzakladateľ Ripple Chris Larsen napísal minulý rok článok, v ktorom obhajoval prechod Bitcoinu na Proof-of-Stake, ekologickejší model ťažby mincí. Teraz sľúbil, že venuje až 5 miliónov dolárov na novú kampaň, ktorá má tlačiť na baníkov a vývojárov BTC, aby zmenili model ťažby.

Stojí za to dodať, že Larsem už zaplatil takmer 90 miliónov dolárov na iné environmentálne účely.

Kampaň bude viesť Greenpeace USA, Environmental Working Group a ďalšie podobné organizácie. Tieto subjekty nakupujú okrem iného inzeráty v New York Times, Politico a The Wall Street Journal, pomocou ktorých vysvetľujú súčasný problém s bitcoinmi.

bitcoin POS

Je Bitcoin odsúdený na PoS?

Je vhodné dodať, že PoS, ako sme už spomenuli robí bitcoin tým, čím je dnes. To, že jeho ťažba stojí peniaze, posilňuje pozíciu na trhu, istým spôsobom vytvára kryptomenu pre nové zlato.

Až na to, že politický a obchodný mainstream za to útočí na BTC. Tesla oficiálne prestala prijímať platby v bitcoine práve preto, že digitálna mena je založená na PoW. Dokonca aj Európska únia zvažovala zasiahnuť BTC z rovnakých dôvodov.

Mnoho fanúšikov BTC hovorí, že ťažba sa dnes spolieha na obnoviteľné zdroje energie. Larsen tomu však neverí. Vo vlákne na Twitteri tvrdíí, že bitcoin bude pri ťažbe vždy nezelený – pokiaľ neprejde na PoS.

Pamätajte však, že Ripple by mal záujem zasiahnuť BTC, projekt, ktorý je do istej miery rivalom XRP. Dá sa usúdiť, že Ethereum sa prechodom na PoS chráni aj pred prípadnými regulačnými problémami z EÚ alebo USA.

Bitcoin by sa však mal ťažiť pomocou PoW – to vytvára jeho hodnotu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár