ChatGPT zistil ochorenie chlapca – 17 lekárov bolo bezmocných

ChatGPT rozlúštilo záhadu ochorenia chlapca z USA. Počas uplynulých troch rokov sa jeho rodičia neúspešne snažili diagnostikovať chronickú bolesť a ďalšie ťažkosti, ktoré ich syn denne pociťoval.

od Simona

Sedemnásť lekárov nedokázalo presne určiť, čo spôsobovalo chlapcov zhoršujúci sa stav. Až po použití umelej inteligencie, zistili vzácny stav, ktorý lekári nakoniec potvrdili.

Viac ako tri roky diagnostiky od 17 lekárov – pomohla až ChatGPT

Príbeh Alexovej choroby sa začal na začiatku pandémie. Štvorročný chlapec začal pociťovať silné bolesti, a to v rôznych častiach tela. Navyše , Alex začal nedobrovoľne hrýzť aj predmety v domácnosti. Rodičia rýchlo navštívili ortopéda, aby ich synovi stanovil diagnózu. Ortodontista potvrdil problémy s podnebím a vykonal príslušnú liečbu. Zdalo sa, že situácia sa vrátila do normálu, ale bohužiaľ len na chvíľu.

Alex prestal rásť a začali sa u neho prejavovať mnohé znepokojujúce príznaky, napríklad chronické bolesti hlavy. Chlapcovi zúfalí rodičia navštívili v priebehu troch rokov 17 špecialistov. Bezvýsledne, pretože žiadny z nich nedokázal určiť, čo spôsobuje zhoršujúci sa stav chlapca.

Alexova rezignovaná mama sa rozhodla obrátiť na umelú inteligenciu v nádeji, že umelá inteligencia bude schopná aspoň správne nasmerovať liečbu. Žena podrobne opísala Alexov stav a priebeh jeho príznakov v priebehu rokov. Uviedla aj špecializácie lekárov, ku ktorým so synom chodila. ChatGPT po niekoľkých chvíľach vygenerovalo prekvapivú diagnózou. Podľa AI trpí chlapec syndrómom zviazanej pupočnej šnúry. Po ďalších testoch sa ukázalo, že diagnóza AI je správna.

Umelá inteligencia

Umelá inteligencia čoraz účinnejšie diagnostikuje pacientov

Choroba diagnostikovaná pomocou ChatGPT je stav, pri ktorom sa miecha nemôže voľne pohybovať v miechových kanáloch. Je to spôsobené abnormalitou tkanív spájajúcich miechu s chrbticou. V takom prípade sa miecha „pripúta“, čo vedie k nadmernému natiahnutiu miechy a spôsobuje rôzne neurologické problémy.

Stojí za zmienku, že Alexov prípad nie je prvým prípadom, keď umelá inteligencia dokázala stanoviť presnú diagnózu. Umelá inteligencia už pomohla vynájsť antibiotikum na superbaktériu a dokáže predpovedať Alzheimerovu chorobu sedem rokov pred jej klinickými príznakmi. Je len otázkou času, kedy bude umelá inteligencia slúžiť ako účinný diagnostik, ktorý dokáže rozpoznať ochorenie už na základe prvých príznakov. Účinnosť liečby sa v najbližších rokoch mnohonásobne zvýši, a to všetko vďaka umelej inteligencii.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár