Charkovské múzeum umenia vydáva svoju sériu NFT

Charkovské múzeum umenia uviedlo na trh Binance novú kolekciu NFT. Cieľ? Pomôžte získať finančné prostriedky na ochranu kultúrneho dedičstva Ukrajiny.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Múzeum NFT

Múzeum umenia v Charkove 13. októbra oznámilo, že jeho zbierka NFT „Umenie bez hraníc“ je teraz dostupná na trhu Binance.

„Umenie bez hraníc“ zahŕňa 15 umeleckých diel NFT zo zbierky múzea. Príjem z ich predaja bude určený na financovanie múzea a „záchranu kultúrneho dedičstva Ukrajiny“.

Múzeum je jedným z najstarších na Ukrajine, má takmer 25 000 umeleckých diel od umelcov z Ukrajiny a z celého sveta. Zbierka NFT obsahuje žetóny súvisiace s dielami Albrechta Dürera, Georga Jacoba Johanna van Osa, Ivana Aivazovského, Simona de Vliegera a ďalších.

NFT poskytuje darcom mier a bezpečnosť, pretože všetky transakcie sú zaznamenávané pomocou technológie blockchain. Všetky charitatívne dary uskutočnené prostredníctvom NFT sú sledované a nemožno ich zmeniť ani vymazať.

-informovala o tom Binance.

Spoločnosť dodáva, že transparentnosť blockchainu tiež umožňuje darcom vedieť, kedy a či sa prostriedky dostali do danej peňaženky.

Múzeá v minulosti používali NFT ako prostriedok na digitalizáciu umenia. Príkladom je Kráľovské múzeum výtvarného umenia v Antverpách, ktoré tokenizovalo umelecké dielo zo svojej zbierky v hodnote miliónov eur.

Medzitým je mesto Charkov predmetom intenzívnych bojov v prebiehajúcom konflikte medzi Ukrajinou a Ruskom. Ako zdôrazňujú pôvodcovia, zbierka NFT môže pomôcť zachovať kultúru, ktorej v súčasnosti hrozí zničenie. Pripomeňme, že v ozbrojených konfliktoch sa často ničia umelecké diela. Stačí si spomenúť na to, čo sa dialo počas druhej svetovej vojny v Poľsku alebo na neslávne známe vyplienenie Irackého národného múzea v Bagdade v roku 2003.

NFT na Ukrajine

NFT sa už na Ukrajine použili ako zdroj financovania charitatívnej pomoci.

Výnosy z novej aukcie NFT budú zrejme použité okrem iných na obnovu pamiatok, ktoré boli zničené počas konfliktu s Ruskom.

Ministerstvo pre digitálnu transformáciu na Ukrajine dokonca už skôr spustilo vlastné digitálne múzeum NFT, aby dokumentovalo a udržiavalo kalendár hlavných udalostí vojny s Ruskom.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár