CFTC chce dohliadať na trh s kryptomenami

Commodity Futures Trading Commission (CFTC) sa podelila o svoje plány na reguláciu trhu s kryptomenami s Kongresom. Úrad tvrdí, že má relevantné skúsenosti a znalosti z odvetvia. Dodáva, že „veľa digitálnych aktív sú komodity“.

od Simona

Newsletter news

Bude sa CFTC zaoberať kryptomenami?

Predseda CFTC Rostin Behnam počas štvrtkového legislatívneho vypočutia pred senátnym výborom pre poľnohospodárstvo, výživu a lesníctvo diskutoval o tom, ako bude jeho agentúra regulovať trh s kryptomenami.

Účelom vypočutia bolo analyzovať zákon o ochrane spotrebiteľa digitálnych komodít (DCCPA), ktorého cieľom je posilniť CFTC z hľadiska „výhradnej jurisdikcie pre spotový trh s digitálnym tovarom“. Návrh zákona predložili v auguste americkému Senátu senátori z demokratickej aj republikánskej strany. Behnam politikom povedal, že „veľa digitálnych aktív sú komodity“.

„Znalosti a skúsenosti CFTC z nej robia správneho regulátora trhu s digitálnym tovarom,“ dodal.

Vysvetlil, že jeho agentúra „pomáha chrániť zákazníkov prostredníctvom systému dohľadu nad trhom a zverejňovania založeného na pravidlách, ktorý má zabezpečiť transparentnosť, integritu a bezpečnosť transakcií“.

bitcoin

Ako regulovať trh?

Medzitým, len tento rok, boli v Kongrese predstavené ďalšie dva návrhy zákonov, ktoré by mohli urobiť z CFTC primárneho regulátora trhov s kryptomenami. Zákon o zodpovednej finančnej inovácii uviedli do legislatívneho obehu v júni americké senátorky – Cynthia Lummis a Kristen Gillibrand. Druhým spomínaným projektom bol „zákon o digitálnej komoditnej burze z roku 2022“, ktorý bol v apríli predstavený kongresmanom Ro Khannovi, Glennovi „GT“ Thompsonovi a Tomovi Emmerovi.

Medzitým predseda americkej komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) Gary Gensler opakovane povedal, že drvivá väčšina digitálnych mien a tokenov na trhu blockchain sú cenné papiere. Preto dospel k záveru, že trh s kryptomenami by mal byť pod jeho agentúrou, nie CFTC. Je vhodné dodať, že priznal, že samotný bitcoin je komodita.

Minulý týždeň americký senátor Pat Toomey povedal, že Kongres by mal navrhnúť regulačný rámec pre samotný trh s kryptomenami a SEC by mala poskytnúť oveľa jasnejšie informácie o tom, ako dohliada na sektor digitálnych aktív.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár