rusko a kryptomeny

Centrálna banka umožňuje Sberbank vydávať digitálne aktíva

od Martin

Ruská centrálna banka vo štvrtok oznámila, že udelila Sberbank licenciu na vydávanie a výmenu digitálnych aktív. Tento krok prichádza len dva mesiace po tom, čo prvý z nich vyzval na úplný zákaz obchodovania s kryptomenami, ich ťažby a používania.

Ruská centrálna banka však chce kryptomeny

Sberbank je najväčšia retailová banka v Rusku a aktuálne na ňu dopadajú západné sankcie. Možno aj preto ju centrálna banka pridala spolu s finančným ekosystémom Lighthouse do registra RRZ, čím obom subjektom udelila právo vydávať digitálne finančné aktíva a vymieňať si ich na svojich platformách.

Je známe, že banka bude môcť využívať svoju platformu na vytváranie digitálnych aktív. To všetko za účelom prilákania kapitálu, nákupu digitálnych aktív prostredníctvom systému veriteľa a vykonania iných transakcií s digitálnymi aktívami.

„S digitálnymi aktívami len začíname,“ povedal Sergej Popov, riaditeľ transakčného oddelenia Sberbank.

Popov poukázal na to, že spoločnosti budú môcť uskutočniť svoju prvú transakciu na bankovej platforme založenej na blockchaine už o mesiac.

digitálne aktíva v Rusku

Vojna proti sankciám

Spojené štáty americké a Európska únia uvalili sankcie na Sberbank. Dôvod? Útok Ruska na Ukrajinu. Podľa ministerstva financií Spojené štáty kontrolujú najväčší podiel na trhu sporiacich účtov v Rusku a sú hlavným veriteľom krajiny.

Na londýnskej burze klesli ruské zahraničné depozitné akcie takmer o 100 %. Obchod s nimi bol zastavený, ale posledná kótovaná cena bola 0,05 USD za kus.

Sberbank v januári požiadala ruskú centrálnu banku o licenciu na míňanie vlastných digitálnych peňazí pre firemných klientov. Banka mala v úmysle sprístupniť svoje digitálne aktíva spoločnostiam, s ktorými obchoduje.

Generálny riaditeľ Sberbank, German Gref, koncom roka 2020 naznačil, že banka spolupracuje s americkou medzinárodnou investičnou bankou JP Morgan na vytvorení vlastnej kryptomeny s názvom Sbercoin. Tá však ešte nebola spustená.

Drvivé sankcie uvalené na Sberbank spolu s jasným zvrátením politiky centrálnej banky voči kryptomenám podnietili špekulácie, že digitálne meny by mohli banke pomôcť.

Analytici sa však domnievajú, že sankcionované finančné spoločnosti sa nemôžu vyhnúť sankciám využívajúcim kryptomeny.

zdroj: beincrypto.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár