Centrálna banka Stredoafrických štátov zvažuje spustenie CBDC

od Simona

Stredoafrická republika, jedna z krajín obsluhovaných Bankou Stredoafrických štátov, prijala v apríli zákon, ktorým sa bitcoin stal zákonným platidlom (písali sme o tom tu). Teraz orgány spomínanej centrálnej banky uvažujú o zavedení spoločnej digitálnej meny pre celý región.

NEWSLETTER okrypte.sk

Stredoafrická digitálna mena

Banka Stredoafrických štátov (Banque des États de l’Afrique), ktorá obsluhuje Kamerun, Stredoafrickú republiku, Čad, Rovníkovú Guineu, Gabon a Konžskú republiku, zvažuje vydanie digitálnej meny centrálnej banky (CBDC).

Ako sme sa dočítali v piatkovom článku Bloombergu, vedenie banky zvažuje zavedenie jednotnej digitálnej meny na modernizáciu platobných štruktúr a podporu regionálnej finančnej integrácie. Stredoafrická republika zase v apríli schválila legislatívu, aby sa bitcoin (BTC) stal zákonným platidlom v krajine.

cbdc

CBDC v Afrike

Nigérijská centrálna banka bola jednou z prvých v regióne, ktorá spustila CBDC s názvom eNaira. Stalo sa tak v októbri 2021. Juhoafrická rezervná banka pokračuje v skúmaní využitia CBDC v rámci iniciatívy Project Khokha.

Centrálna banka Stredoafrických štátov predtým kritizovala Stredoafrickú republiku za to, že urobila BTC zákonným platidlom, pričom tento krok označila za „problematický“ a niečo, čo by mohlo mať „výrazne negatívny vplyv“ na stredoafrickú menovú úniu.

Krajiny subsaharskej Afriky môžu čeliť veľkým výzvam pri zavádzaní kryptomien a CBDC do oblastí s obmedzenou elektrinou pre finančné prevody aj ťažbu. Podľa údajov Svetovej banky za rok 2020 majú Stredoafrická republika a Čad najnižšie percento populácie s prístupom k elektrickej energii (15,5 % a 11,1 %).

Po tom, čo bol bitcoin uznaný ako zákonné platidlo, prezident Stredoafrickej republiky Faustin-Archange Touadéra v júni oznámil, že krajina spustí aj svoju kryptomenovú iniciatívu, projekt Sango, ktorý zahŕňa „legálny kryptomenový hub“ a špeciálnu ekonomickú zónu v metaverse.

Afrika zostáva jedným z najrýchlejšie rastúcich trhov s digitálnymi aktívami na svete. Transakcie s kryptomenami vzrástli medziročne o 2 670 % v krajinách ako Pobrežie Slonoviny, Senegal a Dakar.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár