Cena zlata klesla. Prečo? A ako si stojí bitcoin na tomto pozadí?

od Martin Tkáč

Cena zlata dnes ráno klesla pod 1700 dolárov za uncu. Je pravda, že v čase písania tohto článku mierne stúpa, čo to ale znamená?

Cena zlata klesla

Zlato za posledných 7 týždňov kleslo o 4% a 8,7%, pretože cena sa koncom mája pohybovala nad 1 900 dolármi za uncu. Cena drahého kovu klesla od začiatku roka o 8%.

Známy investor na trhu so zlatom Peter Brandt tvrdí, že súčasný krach je len výsledkom určitej manipulácie trhu. Všimol si, že je za tým pravdepodobne nejaký „bankový / maklérsky dom“.

V priebehu rokov som mnohokrát videl podobnú cenovú akciu ako $ GC_F $ SI_F. To má všetky odtlačky prstov banky / maklérskeho domu, ktorá vykonáva nútenú likvidáciu na základe veľkého špekulačného pákového efektu.- Peter Brandt (@PeterLBrandt) 9. augusta 2021

Poznamenal tiež, že pomer pákového efektu zlata na Chicago Mercantile Exchange je okolo 15 ku 1, čo naznačuje, že obchodníci s vysokým pákovým efektom v súčasnosti manipulujú s cenou zlata.

To isté hovoria analytici londýnskej obchodnej spoločnosti City Index. Z dnešného ranného krachu vinili „stop-loss predaj vo veľmi zlých trhových podmienkach“.

Ďalšie dôvody pádov

Ide len o to, že vec je komplikovanejšia. Údaje o nezamestnanosti v USA by tiež mohli byť katalyzátorom poklesu cien. Miera nezamestnanosti klesla viac, ako sa očakávalo  na 5,4% z 5,9%. Je to nové minimum od začiatku pandémie COVID-19.

V situácii, keď sa trh práce a ekonomika spamätávajú z krízy covid, posilňuje aj dolár. To nikdy nie je dobré pre kurz zlata. Trhy teraz začínajú byť optimistické, investori si pravdepodobne myslia, že to najhoršie z hľadiska pandémie je za nami.

Ako sa darí bitcoinu na pozadí zlata? 1 BTC má dnes hodnotu približne 25 uncí zlata. Bitcoin klesol o 28,5% z najvyššej úrovne v histórii (1 BTC mal vtedy hodnotu 35 uncí zlata), ale v súčasnosti sa mu darí. V 7-dňovom meradle získala až 8 percent. Dnes jeden bitcoin stojí viac ako 43 000 dolárov.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár