Cena gasu Ethereum (ETH) klesla za mesiac o polovicu

Cena gasu Ethereum (ETH) klesla za mesiac o polovicu

Priemerné náklady na jednu transakciu Ethereum v dolárovom vyjadrení do 1. decembra boli viac ako 50 USD. Pod 40 dolárov klesol aj v predchádzajúcich dňoch, no len dočasne.

0 komentárov

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Od 2. decembra však začal upadať v čoraz väčšom a trvalejšom rozmere. 12. decembra klesol pod 23 dolárov a 26. decembra pod 20 dolárov. Od 1. decembra do 26. decembra teda klesol o viac ako polovicu.

Vzhľadom na stredné priemerné náklady na každú transakciu to bolo 1. decembra viac ako 26 dolárov. 19. decembra to bolo už o 9 dolárov nižšie, aktuálne je to okolo 15 dolárov.

V tomto prípade od začiatku decembra do dnešného dňa došlo takmer k zníženiu o polovicu.
Stojí za zmienku, že súčasné úrovne sú podobné tým z 23. októbra, a to aj napriek rozdielnej cene ETH.

V skutočnosti bola 23. októbra cena ETH nad 4 000 $, zatiaľ čo teraz je pod 3 800 $. Na druhej strane 1. decembra bola dokonca nad 4 700 USD a to naznačuje, že práve cena tlačila držiteľov tokenov ETH a ERC-20 k väčšiemu než bežnému počtu transakcií, vďaka čomu ceny gasu rástli.

Čo je však skutočne prekvapujúce, je fakt, že pred rokom boli priemerné náklady na transakciu menej ako 5 dolárov. Na druhej strane, medián osciloval okolo 2 USD.

Majk Spirit NFT

Bitcoin vs Ethereum – transakčné poplatky

Ak porovnáme túto dynamiku napríklad s dynamikou bitcoinov, zistíme, že priemerné náklady na jednu transakciu v BTC sa namiesto toho v roku 2021 znížili. Z 8 USD na 2 USD medián klesol zo 4 USD na 1 USD alebo menej.

Inými slovami, ak pred 12 mesiacmi boli náklady na transakcie na blockchaine Ethereum porovnateľné s nákladmi na transakcie na Bitcoine, teraz sú desaťkrát vyššie. Aj keď za posledný mesiac klesli.

Okrem vyššieho objemu transakcií spôsobeného vyššou hodnotou tokenov majú vplyv aj ďalšie dva faktory.

Prvým je, že čoraz viac transakcií BTC sa nevykonáva na blockchaine, ale na druhej vrstve Lightning Network. Na druhej strane, Ethereum transakcie na druhej úrovni majú problémy so spustením.

Druhým je pálenie poplatkov zavedené od augusta, ktoré pravdepodobne zdvojnásobilo náklady na poplatky.

Zaujímavé je, že boom DeFi nezvýšil celkový denný objem transakcií zaznamenaných na blockchaine Ethereum. Súčasná je úplne v súlade s tým spred 12 mesiacov.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár