Celsius investuje ďalších 300 miliónov USD do ťažby BTC

od Martin Tkáč

Celsius Network investoval ďalších 300 miliónov dolárov do ťažby bitcoinov.

Celsius rozširuje svoj podiel v ťažbe bitcoinov

Informáciu zverejnil generálny riaditeľ spoločnosti Alex Mashinsky. Uviedol, že účelom investícií je zvýšiť ich hashrate na bitcoinovej sieti. Mashinsky tiež prezradil, že vo zvyšovaní hashrate budú pokračovať až do konca budúceho roka.

Predtým spoločnosť začiatkom tohto roka investovala 200 miliónov dolárov do ťažobných zariadení a podielov v spoločnostiach, ako sú Bitcoin Core Scientific, Rhodium Enterprises a Luxor Technologies.

Celsius Network sa zameriava predovšetkým na požičiavanie kryptomien. Vďaka týmto investíciám sa však môže stať jednou z najväčších spoločností na ťažbu Bitcoinu v Severnej Amerike. V súčasnosti sa odhaduje, že jej celkové aktíva majú hodnotu približne 28 miliárd dolárov.

Majk Spirit NFT
Investície firmy Celsius

Spoločnosť Celsius v októbri oznámila, že prostredníctvom kola organizovaného spoločnosťou WestCap získala finančné prostriedky v celkovej výške 400 miliónov dolárov.

Podľa generálneho riaditeľa má spoločnosť v súčasnosti 22 000 ASIC, z ktorých väčšina je najnovšej generácie (AntMiner S19). Začiatkom novembra tiež oznámil, že si objednal nové, ešte pokročilejšie stroje, konkrétne Bitmain AntMiner S19XP s výpočtovým výkonom 140 TH/s. Ide o jednotlivé stroje schopné spracovať 140 biliónov hashov za jednu sekundu.

Nie je náhoda, že tieto investície sa uskutočnili tento rok a možno budú pokračovať aj budúci rok. Na jednej strane cena BTC za posledných 12 mesiacov prudko vzrástla, čím sa zvýšila ziskovosť ťažby. Na druhej strane zmizli čínski mineri, ktorí tomuto trhu pred pár mesiacmi dominovali.

Ťažba kryptomien a pôžičky

Celsius bude využívať vyťažené BTC aj vo svojom pôžičkovom biznise, keďže platí aj úroky denominované v BTC.

Spoločnosť už nejaký čas požičiava finančné prostriedky ťažobným spoločnostiam a poskytuje im aj ďalšie služby, ako napríklad výnosy z pôžičiek.

Trh s pôžičkami v oblasti kryptomien neustále rastie, a to aj preto, že mnohí majitelia radšej svoje kryptomeny nepredávajú. Namiesto toho si ich nechávajú v peňaženkách alebo si ich požičiavajú za úrok. S ohľadom na túto skutočnosť spoločnosti poskytujúce pôžičky kryptomien neustále rastú. V konkrétnom prípade sa Celsius rozhodne aj pre iné aktivity.

Na druhej strane, najmä kvôli čínskemu zákazu, všeobecný hashrate ťažby Bitcoinu už niekoľko mesiacov nenastavil nové rekordy, a to aj napriek výraznému nárastu hodnoty BTC. Hashrate však často rastie oveľa neskôr ako cena bitcoinu, pretože ťažba si vyžaduje veľa zdrojov a úsilia.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár