Celková hodnota uzamknutá v DeFi presahuje 200 miliárd dolárov

od Martin Tkáč

Celková blokovaná hodnota v DeFi presiahla 200 000 000 dolárov vo všetkých sieťach. Nárast TVL môže súvisieť s obnoveným záujmom o sektor GameFi.

Rastúca hodnota DeFi

Ako DeFi prekvitalo, jeden z kľúčových ukazovateľov tohto sektora dosiahol ďalší míľnik. Celková blokovaná hodnota (TVL) DeFi vo všetkých sieťach presiahla 200 miliárd dolárov.
Podľa spoločnosti DeFiLama, ktorá sa zaoberá sledovaním kryptomien, hodnota TVL DeFi začala rásť v júni 2021 a v súčasnosti dosahuje 224 miliárd dolárov.

Grafy ukazujú, že blockchain spoločnosti Ethereum je zodpovedný za viac ako polovicu tejto hodnoty. Medzi 5 najlepších blockchainov z hľadiska TVL však patria:

  • Ethereum: 151 miliárd dolárov
  • Binance: 19,25 miliardy dolárov
  • Solana: 11,83 miliardy dolárov
  • Terra: 6,69 miliardy dolárov
  • Avalanche: 6,62 miliardy dolárov

Dominancia Etherea je však postupne ohrozovaná. Ostatné siete vyvíjajú programy na zvýšenie svojho podielu na trhu DeFi:

Inteligentný reťazec Binance

Najväčší konkurent spoločnosti Ethereum, Binance Smart Chain, nedávno spustil rozvojový fond vo výške 1 miliardy dolárov. Finančné prostriedky budú pridelené na programy pre rozvoj talentov, obchodovanie, budovanie aplikácií a inkubáciu Binance Smart Chain.

Cieľom spoločnosti je pridať do BSC 1 miliardu ďalších používateľov DeFi prostredníctvom série iniciatív. Okrem inštitucionálnych investorov sa do TVL premieta aj počet používateľov.

Vízia Binance je zakódovaná v slovách jej generálneho riaditeľa, Changpeng Zhao (CZ):

S novým príspevkom vo výške 1 miliardy dolárov by to (BSC) mohlo narušiť tradičné financie a urýchliť globálne masové prijatie digitálnych aktív, aby sa stali vôbec prvým blockchainovým ekosystémom s miliardou používateľov.

Ak Binance dosiahne svoj cieľ, bude to určite ovplyvnené aj inteligentným reťazcom TVL Binance.

Avalanche

Na konci júla 2021 bol blockchain TVL Avalanche okolo 178 miliónov dolárov. O necelé 3 mesiace neskôr sa zvýšil o viac ako 3 300% na 6 miliárd dolárov!

Spoločnosť Avalanche v auguste spustila fond likvidity vo výške 100 miliónov dolárov na posilnenie svojej infraštruktúry DeFi. Protokol dúfa, že fond povzbudí vývojárov DeFi, aby stavali na svojom reťazci.

Solana

Solanoin záujem začal vrcholiť, pretože domáci token SOL začal svoj vzostupný trend v auguste tohto roku. V reťazci Solana bolo niečo cez 1 miliardu dolárov. V súčasnej dobe sa toto číslo zvýšilo na viac ako 12 miliárd dolárov. To znamená nárast o takmer 1 200 percent.

Zlyhanie siete, ku ktorému došlo 14. septembra na Solana blockchaine, bolo spôsobené predovšetkým prudkým nárastom aktivity DeFi. Odvtedy sa blockchain vrátil do prevádzky a na Solane sú pripravené ďalšie protokoly. To rozhodne zvýši TVL ešte viac.

Terra je ďalšou sieťou s podobným tempom rastu TVL ako ostatné vyššie uvedené reťazce.

Zvýšené zapojenie do DeFi

Niektorí kritici tvrdia, že TVL nie je istým ukazovateľom organického rastu platformy. Argumentujú, že ak sa napríklad zvýši hodnota reťazca ako Ethereum, zvýši sa aj TVL jeho ekosystému, bez ohľadu na to, či existuje alebo neexistuje iný rastový faktor.

Táto kritika však nemusí platiť v tomto konkrétnom kontexte. Mince ako Solana a AVAX sú v posledných mesiacoch nepochybne na vzostupe. Nárast ich hodnoty však nedosiahol úroveň, ktorá by viedla k nárastu TVL o 3300%, respektíve 1200%.

Zdá sa pravdepodobné, že nárast TVL týchto platforiem je spôsobený zvýšeným zapojením používateľov. DeFi si získava pozornosť viac ľudí. Logickým záverom je, že sektor GameFi v tom istom období dynamicky rástol.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár