Celková hodnota kryptotrhu dosahuje ATH na úrovni 2,6 bilióna dolárov

od Martin Tkáč

Trh s kryptomenami opäť stúpa a jeho celková trhová kapitalizácia dosiahla historický rekord (ATH). Podľa údajov spoločnosti CoinGecko dosiahla trhová kapitalizácia pre všetky kryptomeny 2,6 bilióna dolárov.


Práve toto číslo prekonalo predchádzajúci ATH 2,55 bilióna dolárov, ktorý bol dosiahnutý 12. mája. Vtedy veľa altcoinov dosiahlo svoje vlastné historické rekordy.
Konkurenčná platforma pre analýzu trhu CoinMarketCap uvádza celkovú kapitalizáciu kryptomeny okolo 2,5 bilióna dolárov. To je zhruba rovnaký údaj ako predchádzajúci vrchol pred piatimi mesiacmi.

Celková trhová kapitalizácia od začiatku tohto roka, keď sa pohybovala okolo 780 miliárd dolárov, vyskočila o 233%. Na vrchole posledného cyklu v januári 2018 dosiahla celková trhová kapitalizácia ATH 830 miliárd dolárov.

Hodnota kryptotrhu je väčšia ako najväčšia spoločnosť na svete

Celá kapitalizácia trhu s kryptomenami je teraz väčšia ako najväčšia spoločnosť na svete. Podľa CompaniesMarketcap má Apple trhovú kapitalizáciu okolo 2,39 bilióna dolárov. Táto spoločnosť je na vrchole rebríčka. Druhou najväčšou spoločnosťou je softvérový gigant Microsoft s 2,28 biliónmi dolárov.

Bitcoin je v súčasnosti motorom celého kryptotrhu so ziskom 2,7% v priebehu dňa, 14% za posledný týždeň a 32% za posledný mesiac. BTC zvyčajne vrcholí pred altcoinmi, takže ich rad môže prísť, keď sa ceny bitcoinov obnovia.

V porovnaní s najväčšími spoločnosťami je bitcoin na šiestom mieste na svete. Je väčšia ako Facebook s 915 miliardami dolárov, ale menšia ako Amazon s 1,7 bilióna dolárov.

Ethereum (ETH) tvorí 17% celkového trhu s kapitalizáciou 458 miliárd dolárov, čo je zhruba to isté ako čínsky gigant elektronického obchodu Alibaba.

Altcoiny v hodnote miliárd dolárov sú na vzostupe

Počet altcoinov s trhovým stropom viac ako 1 miliardu dolárov je podľa CoinGecko 108. TOP 20 altcoinov má trhovú kapitalizáciu viac ako 10 miliárd dolárov a tí v prvej desiatke viac ako 30 miliárd dolárov.

Binance Coin (BNB) je treťou najväčšou kryptomenou so 79 miliardami dolárov a Tether (USDT) je štvrtou s približne 70 miliardami dolárov. Cardano (ADA) je v súčasnosti piata najväčšia s 69 miliardami dolárov. Ďalej príde XRP s 51 miliardami dolárov.

Ceny altcoinov sa za posledných 24 hodín veľmi nezmenili. Bitcoin teraz robí svoje najdôležitejšie pohyby, v priebehu dňa získal ďalších 2,6% a v čase písania článku dosiahol 62 350 dolárov.

zdroj: decrypt.co, pixabay.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár