CBDC neovplyvnia súkromný trh so stablecoinami

od Simona

Paolo Ardoino, technologický riaditeľ Tetheru, sa domnieva, že vývoj digitálnych mien centrálnej banky CBDC neovplyvní sektor súkromných stablecoinov. Svoje postrehy zdieľal vo vlákne na Twitteri o CBDC a ich úlohe v súčasnom platobnom systéme. Národné digitálne meny by podľa neho mohli nahradiť len zastarané centralizované platobné siete ako SWIFT a na realizáciu väčšiny transakcií využívať súkromné ​​blockchainy.

Vysvetlil tiež, že CBDC nie je o digitalizácii fiat meny, ako to už bolo urobené. Ich hlavným cieľom je využívať súkromné ​​blockchainy ako modernú a nákladovo efektívnu infraštruktúru.


CTO spoločnosti Tether uviedol, že súkromné ​​stablecoiny ako USDT si udržia svoje postavenie aj v časoch digitálnych mien vydávaných vládou. Na rozdiel od CBDC budú dostupné na mnohých blockchainoch.

CBDC vo svete

Pozícia Ardoina reaguje na rastúcu diskusiu o tom, či CBDC obmedzí úlohu súkromného stablecoinového sektora. V Spojených štátoch mnohí zákonodarcovia požadovali reguláciu tohto podsektora.

Podľa atlantického prieskumníka CBDC v súčasnosti 86 krajín pracuje na vlastnej suverénnej digitálnej mene. Len od mája 2020 došlo v tomto smere k viac ako 100 % nárastu. Deväť krajín už spustilo svoje CBDC a pätnásť vykonáva rozsiahle pilotné testy.

Čína v týchto pretekoch jednoznačne vedie. Stredná krajina už vyvinula plne funkčný digitálny juan. Niekoľko európskych krajín, ako napríklad Francúzsko a Švajčiarsko, začalo s testovaním v cezhraničnej oblasti. Na druhej strane USA zaostávajú a ešte musia dokončiť akýkoľvek digitálny dolárový projekt.

zdroj: cointelegraph.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár