CBDC na Jamajke bude založené koncom tohto roka

CBDC na Jamajke bude založené koncom tohto roka

od Simona

Viceguvernérka Bank of Jamaica Natalie Haynes uviedla, že plánované jamajské CBDC by malo pomôcť veľkej časti obyvateľstva, ktorá je finančne vylúčená.

CBDC Jamajky pomôže obyvateľom krajiny

Jamajská centrálna banka zintenzívňuje úsilie o vytvorenie digitálnej verzie svojej národnej meny. Inštitúcia uviedla, že finančný produkt bude prínosom pre značné percento obyvateľov, ktorí nemajú prístup k základným bankovým službám.

Jamajka je ďalšou krajinou, ktorá sa snaží priniesť na trh digitálnu menu centrálnej banky. Vo februári tohto roku centrálna banka oznámila, že je všetko pripravené na vydanie tohto typu produktu. Inštitúcia dokonca zvolila názov pre CBDC, Jam-Dex.

V nedávnom rozhovore zástupkyňa guvernéra Bank of Jamaica Natalie Haynes vysvetlila, že cieľom pripravovanej digitálnej meny je pomôcť tým Jamajčanom, ktorí sú finančne vylúčení z menovej siete.

„Stále máme veľké percento populácie, ktorá je mimo formálneho finančného systému,“ povedala.

Ďalej zdôraznila, že spustenie Jam-Dex je zamerané na digitálnu transformáciu celej ekonomiky tejto ostrovnej krajiny.

Finančný produkt podľa nej osloví tých, ktorí radi využívajú elektronické spôsoby platby, ako sú kreditné a debetné karty. Väčšina z týchto ľudí v prieskume tiež uviedla, že používanie hotovosti je „zaťažujúce a v niektorých prípadoch nebezpečné“.

Ďalej Haynes uviedla, že Bank of Jamaica vykoná v apríli ďalšie testy CBDC, aby zabezpečila likviditu transakcie. Viceguvernérka tiež vyjadrila nádej, že všetky problémy súvisiace s projektom budú vyjasnené v priebehu nasledujúcich štyroch týždňov a že Jam-Dex by sa mal dostať na trh v najbližších mesiacoch.

CBDC

CBDC v karibskej oblasti

Digitálna mena Jamajky sa stane tretím takýmto projektom v karibskom regióne. Bahamy zaviedli svoj piesočný dolár v roku 2020, zatiaľ čo DCash, zavedený v roku 2021 je CBDC niekoľkých krajín: Granada, Svätý Krištof a Nevis, Svätá Lucia a Svätý Vincent.

Dr. Nigel Clarke, jamajský minister financií, tiež médiám povedal, že krajina chce povzbudiť obyvateľov, aby využívali CBDC ako možnosť transakcie. Dodal, že vláda sa snaží povzbudiť spoločnosti, aby vytvorili elektronické peňaženky a zaradili Jam-Dex do svojich každodenných operácií.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár