CBDC môže nahradiť bitcoin, hovorí druhý najbohatší muž Ruska

Druhý najbohatší človek Ruska Vladimir Potanin sa domnieva, že CBDC môže časom vytlačiť pôvodnú kryptomenu z pozície lídra na trhu digitálnych aktív. Okrem toho by CBDC bola vysoko centralizovaná a kontrolovaná centrálnou bankou Ruska, preto by sa táto inštitúcia mala na ňu zamerať.

od Simona

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

V súlade s centrálnou bankou

Miliardár Vladimir Potanin, 10. najbohatší človek na svete a druhý najbohatší človek v Rusku, je zástancom digitálnych služieb a platieb. Podľa jeho názoru sú súčasťou budúcej finančnej revolúcie:

Kovové mince boli nahradené papierovými peniazmi a potom sa transakcie stali bezhotovostnými. Digitálne finančné aktíva sú len ďalším krokom.

Rus sa však domnieva, že takáto digitalizácia by sa nemala zameriavať na súkromné ​​kryptomeny ako bitcoin a ethereum. Podľa jeho názoru ide o rizikové, „nespoľahlivé produkty“, ktoré regulátori nedokážu dostatočne kontrolovať. Preto uviedol, že digitálna mena centrálnej banky alebo iné tokeny kontrolované úradmi sú vhodnými menovými riešeniami na stimuláciu ruskej ekonomiky.

Potanin je investorom v Atomyze, švajčiarskom tokenizačnom startupe. Táto platforma využíva blockchain na transformáciu reálnych aktív, ako sú kovy a nehnuteľnosti, na tokeny, ktoré možno ľahko vymieňať. Začiatkom tohto mesiaca získala ruská jednotka spoločnosti licenciu na poskytovanie tohto typu služieb.

Potanin uviedol:

Na rozdiel od niektorých kryptomien ponúkajú platformy ako Atomyze spotrebiteľom vysokokvalitný a bezpečný digitálny tovar. To im umožňuje vytlačiť z trhu neuveriteľné produkty.

Pohľad miliardára je do značnej miery v súlade s názorom banky v Rusku. Minulý mesiac finančná inštitúcia vyzvala na úplný zákaz kryptomien. Súkromné ​​digitálne meny potom označila za finančnú pyramídu, ktorá môže ohroziť miestnu finančnú sieť.

Na druhej strane, organizácia uprednostňuje CBDC a ďalšie tokeny, na ktoré by mohla dohliadať. Člen predstavenstva banky v Rusku Sergey Shvetsov, pred niekoľkými mesiacmi prezradil, že centrálna banka je ochotná zaviesť testovacie programy pre niektoré digitálne projekty, pokiaľ budú v súlade s miestnymi zákonmi.

Ruská kontroverzia

Na rozdiel od banky v Rusku a Potanina, prezident Ruskej federácie Vladimir Putin verí, že kryptomeny, najmä ťažobný priemysel, môžu byť prínosom pre jeho národ. Vyzval preto centrálnu banku a vládu, aby túto tému opäť prediskutovali a „dospeli k nejakému jednomyseľnému názoru“.

Na opačnej strane stojí aj ruský minister financií Anton Siluanov. Miestne banky by podľa neho mali byť oprávnené poskytovať služby digitálnych aktív. Zároveň s investovaním do kryptomien treba zaobchádzať podobne ako s investovaním do zlata alebo iných drahých kovov.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár