CBDC môže nahradiť bitcoin, hovorí druhý najbohatší muž Ruska

CBDC môže nahradiť bitcoin, hovorí druhý najbohatší muž Ruska

Druhý najbohatší človek Ruska Vladimir Potanin sa domnieva, že CBDC môže časom vytlačiť pôvodnú kryptomenu z pozície lídra na trhu digitálnych aktív. Okrem toho by CBDC bola vysoko centralizovaná a kontrolovaná centrálnou bankou Ruska, preto by sa táto inštitúcia mala na ňu zamerať.

od Simona

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

V súlade s centrálnou bankou

Miliardár Vladimir Potanin, 10. najbohatší človek na svete a druhý najbohatší človek v Rusku, je zástancom digitálnych služieb a platieb. Podľa jeho názoru sú súčasťou budúcej finančnej revolúcie:

Kovové mince boli nahradené papierovými peniazmi a potom sa transakcie stali bezhotovostnými. Digitálne finančné aktíva sú len ďalším krokom.

Rus sa však domnieva, že takáto digitalizácia by sa nemala zameriavať na súkromné ​​kryptomeny ako bitcoin a ethereum. Podľa jeho názoru ide o rizikové, „nespoľahlivé produkty“, ktoré regulátori nedokážu dostatočne kontrolovať. Preto uviedol, že digitálna mena centrálnej banky alebo iné tokeny kontrolované úradmi sú vhodnými menovými riešeniami na stimuláciu ruskej ekonomiky.

Potanin je investorom v Atomyze, švajčiarskom tokenizačnom startupe. Táto platforma využíva blockchain na transformáciu reálnych aktív, ako sú kovy a nehnuteľnosti, na tokeny, ktoré možno ľahko vymieňať. Začiatkom tohto mesiaca získala ruská jednotka spoločnosti licenciu na poskytovanie tohto typu služieb.

Potanin uviedol:

Na rozdiel od niektorých kryptomien ponúkajú platformy ako Atomyze spotrebiteľom vysokokvalitný a bezpečný digitálny tovar. To im umožňuje vytlačiť z trhu neuveriteľné produkty.

Pohľad miliardára je do značnej miery v súlade s názorom banky v Rusku. Minulý mesiac finančná inštitúcia vyzvala na úplný zákaz kryptomien. Súkromné ​​digitálne meny potom označila za finančnú pyramídu, ktorá môže ohroziť miestnu finančnú sieť.

Na druhej strane, organizácia uprednostňuje CBDC a ďalšie tokeny, na ktoré by mohla dohliadať. Člen predstavenstva banky v Rusku Sergey Shvetsov, pred niekoľkými mesiacmi prezradil, že centrálna banka je ochotná zaviesť testovacie programy pre niektoré digitálne projekty, pokiaľ budú v súlade s miestnymi zákonmi.

Ruská kontroverzia

Na rozdiel od banky v Rusku a Potanina, prezident Ruskej federácie Vladimir Putin verí, že kryptomeny, najmä ťažobný priemysel, môžu byť prínosom pre jeho národ. Vyzval preto centrálnu banku a vládu, aby túto tému opäť prediskutovali a „dospeli k nejakému jednomyseľnému názoru“.

Na opačnej strane stojí aj ruský minister financií Anton Siluanov. Miestne banky by podľa neho mali byť oprávnené poskytovať služby digitálnych aktív. Zároveň s investovaním do kryptomien treba zaobchádzať podobne ako s investovaním do zlata alebo iných drahých kovov.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár