CBDC by mohla viesť k „silne negatívnym úrokovým sadzbám“

od Martin Tkáč

Podľa nového článku Wall Street Journal by otázka CBDC mohla centrálnej banke poskytnúť väčšiu moc nad úrokovými sadzbami. Ako je ďalej uvedené, digitálne meny môžu tiež viesť k „silne negatívnym úrokovým sadzbám“.

CBDC a úrokové sadzby

Podľa denníka Wall Street Journal môžu digitálne meny centrálnej banky (CBDC) skutočne negatívne ovplyvniť úrokové sadzby, čo politickým predstaviteľom poskytne ďalší nástroj na devalváciu meny.

James Mackintosh tvrdí, že rozdiel medzi CBDC a hotovosťou bude výrazne badateľný, keď úrokové sadzby klesnú pod nulu. Ľudia by potom častejšie držali fyzickú hotovosť, aby „mali nulu“, než aby prišli o peniaze v digitálnom dolári vydanom centrálnou bankou.

Stimulácia ekonomiky alebo na čo potrebujete úspory?

Záporné úrokové sadzby používajú centrálne banky ako poslednú možnosť v recesii na stimulovanie ekonomiky podporou pôžičiek a výdavkov.

Americké úrokové sadzby sú teraz na historickom minime iba na úrovni 0,25%. Fed v marci 2020 počas krachu trhu spôsobeného pandémiou znížil úrokové sadzby na nízke stropy.

Benoît Coeuré, vedúci Inovačného centra Banky pre medzinárodné platby, povedal WSJ, že centrálne banky pracujú na tom, aby digitálne meny centrálnych bánk neboli považované za „možný nástroj menovej politiky“.

Záporné sadzby nie je ľahké pochopiť. Centrálne banky aj finančné inštitúcie sa k nim podľa neho budú zdráhať.

Stojí za to dodať, že negatívne úrokové sadzby je možné použiť aj ako nástroj boja proti deflácii oslabením národnej meny. V takom prípade by vývoz do krajiny so slabšou menou zlacnel a rastúce dovozné náklady by zvýšili infláciu.

Nakoniec Mackintosh dospel k záveru, že „elektronické peniaze by mohli poskytnúť centrálnym bankám väčšiu voľnosť, pokiaľ ide o úrokové sadzby“.

Záporné úrokové sadzby už používa niekoľko centrálnych bánk. Európska centrálna banka má úrokovú sadzbu -0,5%, Japonská centrálna banka -0,1%a Švajčiarska národná banka -0,75%.

Za zmienku stojí aj to, že dnes sú mnohé krajiny natoľko zadlžené, že je v ich záujme oslabiť meny. Zhrnú tak svoje dlhy – ich splatenie je jednoduchšie, pretože peniaze centrálnej banky majú nižšiu hodnotu.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár