Čas „samovôle“ Garyho Genslera a Komisie pre cenné papiere a burzy sa možno chýli ku koncu

Od krachu FTX môžeme pozorovať zintenzívnenie opatrení amerických orgánov proti odvetviu kryptomien. Na čele je, samozrejme, americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) s Garym Genslerom, ktorá chce za každú cenu prevziať plný dohľad nad digitálnymi aktívami. Tento dozorný orgán už má na svojom konte značný počet žalôb a pokút proti aktérom na tomto trhu. Vo väčšine týchto prípadov komisia zistila, že produkt alebo služba spadá pod obchodovanie s cennými papiermi, a podala obžalobu na príslušnú spoločnosť. Veľa sa hovorilo o nezákonnosti konania SEC a o tom, že táto inštitúcia chce hnať spoločnosti zaoberajúce sa kryptomenami na zodpovednosť za predpisy, na ktorých presadzovanie vôbec nemá právomoc. Teraz sa to však môže zmeniť a agresívna politika Garyho Genslera bude obmedzená.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Prišla kríza

Rok 2023 bol pre Komisiu pre cenné papiere a burzy (SEC) doteraz mimoriadne rušný, pokiaľ ide o sťažovanie života kryptomenových spoločností. Za posledné tri mesiace sa Genslerovým ľuďom podarilo zaútočiť na subjekty ako Kraken, Paxos, Terraform Labs, Coinbase a Justin Sun. Všetky boli, samozrejme, obvinené z obchodovania s neregistrovanými cennými papiermi.

Burza Kraken zaujala k prípadu skôr submisívny prístup a pod tlakom komisie sa rozhodla ukončiť svoj program stakinguv USA a zaplatiť uloženú pokutu 30 miliónov dolárov. Jej konkurent Coinbase však nie je ochotný urobiť takýto „pokorný“ ústupok, a preto sa burza rozhodla uplatniť svoje práva a argumenty voči SEC na súde. Ako opakovane uviedli právnici pôsobiaci v sektore digitálnych aktív, o tom, čo je a čo nie je cenný papier a kto má dohliadať na sektor kryptomien, by nemal rozhodovať Gary Gensler. O tom by mali rozhodovať súdy. A zdá sa, že Genslerovo bezstarostné obdobie „svojvôle“ sa možno pomaly končí a on už nebude môcť konať podľa vlastného uváženia.

Predtým na prácu výboru nikto reálne nedohliadal, hoci teraz sa to možno zmení. Počas nedávneho rozhovoru totiž predseda Výboru pre finančné služby Patrick McHenry prezradil, že Gensler bude musieť čoskoro vypovedať pred americkým Kongresom. 18. apríla sa uskutoční prvé vypočutie, na ktorom bude musieť zdôvodniť svoje kroky a agresívnu politiku, ktorá vôbec nevyzerá ako snaha stabilizovať trh s kryptomenami, ale práve naopak.

McHenry sa začiatkom tohto roka ujal funkcie predsedu Komisie pre finančné služby. Orgán pod jeho vedením má za úlohu dohliadať na celý sektor finančných služieb vrátane cenných papierov, bankovníctva a kryptomien. Jeho nový šéf nedávno zriadil aj podvýbor pre digitálne zdroje s cieľom odstrániť medzeru v kontrolných štruktúrach nášho odvetvia.

Na čele tohto orgánu stojí French Hill a jeho zástupcom je Warren Davidson. Obaja muži patria k Republikánskej strane a sú zástancami kryptomien. Davidson sa navyše netají svojou nechuťou voči Garymu Genslerovi, ktorého kroky často kritizuje v médiách. Pred dvoma dňami zverejnil na Twitteri príspevok, v ktorom vyzval, aby sa iniciatíva Fire Gary premenila na nadstranícke hnutie.

McHenry sa zameriava na reguláciu kryptomien

Patrick McHenry vyzýva, aby sa kontrola činnosti Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) v mene jeho inštitúcie stala kľúčovou súčasťou jeho predsedníctva. Uviedol tiež, že sa bude usilovať o to, aby bol na Garyho Genslera uvalený väčší dohľad zo strany Kongresu, než tomu bolo v minulosti. Jeho pravidelné vypočutia majú vniesť jasno do tvorby pravidiel a Genslerovho prístupu ku kryptomenovým aktívam.

„Toto bude naše prvé vypočutie v rámci dohľadu pred Komisiou pre cenné papiere a burzy. Bude sa týkať jeho tvorby pravidiel a prístupu k digitálnym aktívam. Bude mať veľa všeobecného dohľadu nad SEC. Pokiaľ ide o politiku, bude to seriózny prístup, pokiaľ ide o vytvorenie regulačnej sféry pre digitálne aktíva,“ oznámil predseda Výboru pre finančné služby.

McHenry tiež prisľúbil, že v nadchádzajúcich mesiacoch bude tvrdo presadzovať otázku regulácie kryptomien.

„Som rád, že sme to mohli oznámiť a pohnúť sa vpred. Toto bude prvé z mnohých vypočutí o regulácii v priebehu leta,“ uviedol.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár