Cardano úspešne spustilo svoj stablecoin. Djed je oficiálne online

Mnohí členovia kryptomenovej komunity neverili ubezpečeniam COTI, že stablecoin od Cardano sa dostane na trh neskôr v januári. Zdalo sa však, že vývojári „priniesli tému“ včas a Djed sa oficiálne dostal na web v posledný januárový deň roku 2023.

od Simona

Newsletter news

 Premiéra Djed

Spoločnosť Input Output Global (IOG), ktorá stojí za ekosystémom Cardano, spolu s COTI, blockchainovou platformou prvej úrovne, úspešne vykonali audit nového stablecoinu. Týmto sa Djed dostal do základnej siete Cardano. Táto nová kryptomena je „nadmerne zabezpečený“ stablecoin, ktorý má pevný výmenný kurz 1:1 s americkým dolárom. Okrem toho je podporený natívnym tokenom Cardano, ADA a tiež drží svoje rezervy aj v tokene SHEN.

Pôvodne vývojári informovali o algoritmickej povahe tohto stablecoinu. O niečo neskôr však tento termín zmenili na „nadmerne zabezpečený“. Toto rozhodnutie bolo prijaté v dôsledku negatívnych konotácií o kolapse celého ekosystému Terra, ktorý sa začal odčlenením stablecoinu UST. Dôležité však je, že Djed nedrží svoje rezervy vo fiat menách.

Cardano

Spoločnosť COTI spolu s IOG pracovali na projekte Djed posledný rok. Ako uviedol generálny riaditeľ COTI Shahaf Bar-Geffen, udalosti posledných mesiacov na trhu ukázali, že odvetvie potrebuje „bezpečný prístav“ pred nepredvídanou volatilitou:

„Potrebujeme nielen stablecoin, ale aj taký, ktorý je decentralizovaný a má dôkaz o rezervách on-chain.“

Po ohlásení projektu algoritmického stablecoinu v polovici decembra mnohí členovia komunity Cardano vyjadrili obavy z tohto projektu.

Je zaujímavé, že pojem Djed odkazuje na egyptskú kultúru a tamojšie staroveké stĺpy. Tie mali symbolizovať práve stabilitu a stálosť. Treba povedať, že ide o zaujímavý odkaz.

Otázkou teraz je, či príchod dlho očakávaného stablecoinu do tohto ekosystému podporí rast decentralizovaného financovania (DeFi)? Tieto aktíva sú totiž kľúčovým prvkom pri realizácii nízkonákladových stratégií, ktoré sú základom DeFi.

Udalosti v spoločnosti Cardano

Spustenie vlastného stablecoinu spoločnosťou Cardano je jedným z prvkov zmien, ktoré sa v tomto ekosystéme realizujú. Začiatkom roka, 12. januára, Charles Hoskinson oznámil, že blockchain bude rozšírený o špecializované sidechainy. Navyše spoločnosť v tom čase oznámila aj vydanie špeciálnej sady nástrojov na tvorbu blockchainu pre vývojárov.

Necelý týždeň pred vydaním Djed sa zrútila hlavná sieť blockchainu, čo spôsobilo anomáliu 50 % uzlov.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár