Cardano úspešne implementovalo smart kontrakty

od Martin Tkáč

Cardano dokončilo svoj slávny hard fork Alonzo s cieľom zaviesť do siete smart kontrakty.

Cardano a smart kontrakty

Cardano na Twitteri 12. septembra informoval, že uvedená aktualizácia bola úspešne dokončená. Vďaka tomu bude možné v sieti implementovať smart kontrakty.

1/2 inovácia úspešná.

Pred chvíľou sme nasadili aktualizáciu #Alonzo pri epochálnom prevrátení.

Vitajte na začiatku novej éry pre #Cardano $ ADA

Tvorcovia projektu poznamenávajú, že ich skutočná „misia“ sa začína až teraz:

Tu sa misia skutočne začína, pretože si my, celá komunita začíname uvedomovať víziu, na ktorej sme všetci tak dlho pracovali. Vybudujte decentralizovaný systém, ktorý rozšíri ekonomickú identitu a príležitosti pre každého a kdekoľvek.

Alonzo umožňuje písať inteligentné zmluvy na základe Cardana pomocou skriptov Plutus, ktoré vývojový tím opisuje ako „špeciálne skonštruovaný programovací jazyk a vykonávanie inteligentných zmlúv pomocou funkčného programovacieho jazyka Haskell“.

Tvorcovia však zároveň žiadajú komunitu kryptomien, aby od nového projektu mali racionálne očakávania. Dodávajú však, že fanúšikovia Cardana „môžu očakávať prepracovaný ekosystém aplikácií DApp pripravených pre spotrebiteľa dostupných bezprostredne po aktualizácii“.

Konkurencia s Ethereum

Cardano sa snaží konkurovať Ethereu v oblasti hostingu a tvorbe decentralizovaných financií (DeFi) a aplikácií Web3. Je možné, že časť boja je osobná, pretože hlavný zakladateľ ADA Charles Hoskinson bol spoluzakladateľom spoločnosti Ethereum.

Práve táto posledná sieť je však zatiaľ hlavným trhom pre spoločnosti DeFi, DAO a NFT. Jeho pozíciu môže dodatočne posilniť reforma Ethereum 2.0, ktorá odstráni väčšinu súčasných problémov projektu (škálovateľnosť a vysoké poplatky za používanie jeho schopností).

Kryptomena Cardano v poslednom čase veľa získala, pokiaľ ide o oceňovanie. Hlavne kvôli mediálnemu humbuku ohľadom smart kontraktov. Sadzba vzrástla až o 192% z miestneho minima 1,06 USD na 3,10 USD, ktoré bolo dosiahnuté začiatkom septembra.

Odvtedy sa však ADA za posledný týždeň znížila na zhruba 2,30 až 2,80 dolára, čo naznačuje, že mnohí špekulanti možno do projektu investovali nie preto, že by verili v jeho dlhodobý úspech, ale preto, že s nimi počítali. robíme krátkodobý skok v cene.

V čase písania článku stojí 1 ADA približne 2,36 USD, čo znamená 16% pokles ceny za 7 dní.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár