Cardano spracováva väčší objem ako Ethereum za 500x nižšie poplatky

Cardano spracováva väčší objem ako Ethereum za 500x nižšie poplatky

Podľa grafiky, ktorú zverejnil Cardano Daily 20. januára, blockchain Cardano spracoval vyšší objem ako jeho konkurent Ethereum. Objem Cardano blockchainu bol 6,5 miliardy dolárov a objem jeho rivala 5,8 miliardy dolárov.

od Martin

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Zaujímavé je, že napriek vyššiemu objemu sú transakčné poplatky ADA 568-krát lacnejšie ako u konkurentov. Spracovanie 6,5 miliardy transakcií stálo len 76 500 dolárov. Pre porovnanie, sieť ETH si účtovala 38,6 milióna dolárov s oveľa menším počtom transakcií.

V reakcii na čísla odvodené z platformy Messari sa zakladateľ Cardano Charles Hoskinson odvolal na prichádzajúcu éru Basho slovami:

A pamätajte, že práve začíname s Basho…

tweet

Basho je obdobie optimalizácie, v ktorom sa zlepší škálovateľnosť a interoperabilita siete. Namiesto zamerania sa na decentralizáciu a nové funkcie sa Basho zameriava na zvyšovanie výkonu jadra siete Cardano. Týmto spôsobom bude možné obsluhovať aplikácie s vysokým objemom.

Ako sa Cardano zmení?

Cardano plánuje rozšíriť v roku 2022 niekoľkými spôsobmi. Jedným z nich je zvýšenie veľkosti bloku, ktorá bola nedávno zvýšená z 8 kB na 72 kB, aby sa do nej zmestilo viac transakcií.

V blogovom príspevku materská spoločnosť Cardano Input-Output podrobne opísala ďalšie budúce on-chain a off-chain technológie, ktoré pomôžu rozšíriť kryptomenu v roku 2022.

Jedným z nich je aj tzv pipelining, technológia, ktorá zvýši rýchlosť šírenia bloku. Cardano hovorí, že jeho cieľom je odovzdať aspoň 95 % peerov do piatich sekúnd.

Okrem toho projekt plánoval vylepšenia platformy inteligentných zmlúv Plutus. Teraz sa zameria na efektívne využitie modelu EUTXO. Stojí za zmienku, že schopnosť vykonávať inteligentné zmluvy na blockchaine Cardano už spôsobila rýchly rast siete.

Podľa Finbolda sa počet smart kontraktov na báze Plutus postupne zvyšuje. V čase vydania je ich už 986.

zdroj: blockchain.news, messari.io, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár