Cardano je voči Ethereu podhodnotené

od Martin Tkáč

Podľa správy v GRAYSCALE môže byť Cardano podhodnotené. Zvlášť vzhľadom na obrovský nárast popularity projektu za posledných 12 mesiacov.

Nárast v prijatí projektu Charlesa Hoskinsona

Grayscale naznačili, že cardano môže byť v porovnaní s bitcoinmi a ethereom podhodnotený projekt. Nedeľná správa zdôrazňuje, že základy tretej najväčšej kryptomeny sa za posledný rok zlepšili vo všetkých ohľadoch.

Cardano s aktualizáciou Alonzo predstavil funkčnosť inteligentných zmlúv. To otvorilo cestu pre budovanie decentralizovaných aplikácií na webe. Aktualizácia taktiež urobila z projektu Charlesa Hoskinsona priameho konkurenta pre ďalšie blockchainy ako Ethereum, Solana, Avalanche a Polkadot.

Podľa správy Cardano v súčasnosti predstavuje „viac platieb na jednotku trhovej kapitalizácie ako jej priami konkurenti“. To naznačuje, že projekt môže byť podhodnotený. Sieť vysporiadala za posledných 12 mesiacov celkovú hodnotu transakcií v reťazci 1,6 bilióna dolárov. To je o 40% menej ako Ethereum a o 50% menej v prípade bitcoinov. Medzitým je jeho trhová kapitalizácia zhruba o 80% až 90% nižšia ako pri dvoch najväčších minciach.

Môže Cardano nahradiť ethereum?

Cardano môže byť tiež podhodnotené voči Ethereu „na základe trhovej hodnoty na aktívneho mesačného používateľa“. Projekt vedený IOHK má v súčasnosti približne 2,8 milióna aktívnych používateľov mesačne. Ethereum sa zase blíži k 7 miliónom.

Správa uvádza:

Hodnota ethereum na používateľa je ~ 55 000 dolárov, zatiaľ čo hodnota Cardano je ~ 30 000 dolárov. To by mohlo naznačovať, že Cardano má nižšie ceny ako jeho najväčšia porovnateľná sieť kryptomien, Ethereum, na základe tejto konkrétnej metriky.

Okrem nárastu adopcie užívateľmi zaznamenalo Cardano aj výrazný nárast používania. Sieť v súčasnosti spracováva viac ako 115 000 transakcií denne. To je 13 násobný nárast od začiatku roku 2021.

Grayscale tiež dodáva, že sieť má ešte dlhú cestu k tomu, aby ponúkla konkurencieschopný ekosystém DeFi. Zatiaľ čo inteligentné zmluvy sú na mainnete dostupné od 12. septembra, plne funkčné decentralizované aplikácie ešte neboli postavené na blockchaine.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár