Cardano bude mať čoskoro svoj prvý stablecoin

od Martin Tkáč

Projekt COTI pred niekoľkými hodinami oznámil vydanie prvého stablecoinu na Cardane. Prvé zmienky o projekte sa objavili počas akcie Cardano Summit.

Stablecoin Djed sa bude vysielať na Cardane a bude podporovať rozvoj jeho rodiaceho sa ekosystému. Zvlášť teraz, keď blockchain začína podporovať inteligentné zmluvy a trhy majú veľké očakávania od možného vývoja platforiem DeFi na blockchaine, ktorý bol oslavovaný ako budúci zabijak Etherea.

Čo je Djed a prečo Cardano potrebuje stablecoin?

Stablecoin je kryptomena navrhnutá tak, aby udržiavala stabilnú hodnotu. Najslávnejšie digitálne aktívum tohto druhu je viazané na americký dolár USDT. Existujú však kryptomeny, ktorých hodnota je viazaná 1: 1 na iné komodity, napríklad zlato (Digix) alebo dokonca na iné mince alebo koše s kryptomenami.

Existuje niekoľko spôsobov, ako dosiahnuť stabilizáciu, z ktorých niektoré sú účinnejšie ako ostatné. Najbežnejším z nich je vlastniť alebo blokovať určité množstvo podkladových aktív, ktoré podporujú emisiu pomerného množstva zodpovedajúceho stabilného bitcoinu. V obehu je napríklad 3 677 063 935 USDC tokenov a Circle má zábezpeku 3 677 063 935 dolárov.

V prípade Djed bude hodnota udržiavaná na stabilnej úrovni vďaka algoritmickému dizajnu, ktorý je založený na koncepte inteligentných zmlúv Cardano. Aby to dosiahol, Djed si udržiava rezervu základných mincí. Na elimináciu výkyvov zároveň ťaží a spaľuje ostatné stabilné aktíva a rezervuje mince.

Podľa bieleho dokumentu budú dve verzie Djedu: minimálna a predĺžená.

Prvé budú použité predovšetkým ako prostriedok výmeny. Druhý, naopak, „bude používať model kontinuálnych cien a dynamické poplatky na rýchlejšiu reakciu na externé udalosti, poskytne optimálne úrovne rezerv a poskytne ešte väčšiu bezpečnosť pri vykonávaní komplexných operácií, ako sú tie, ktoré sa vykonávajú v transakciách s protokolom DeFi“.

Sľubný vývoj

Shahaf Bar-Geffen, generálny riaditeľ COTI Group, na konferencii uviedol, že používanie stablecoinu ako Djed umožní užívateľom udržať väčšiu kontrolu nad svojimi transakciami. To všetko vďaka stabilnej hodnote a nízkym poplatkom.

Investori používajú stablecoiny na každodenné obchodovanie. Umožňujú bezproblémovú výmenu hodnôt bez ohľadu na polohu odosielateľa a príjemcu. Verím, že pridanie stablecoinu Djed do blockchainu Cardano výrazne zlepší spôsob zúčtovania transakcií na platforme.

Charles Hoskinson bol zo svojho nového projektu nadšený. Podľa neho pôjde o jednu z najambicióznejších implementácií zameraných na posilnenie ekosystému Cardano.

Stablecoin Djed môže v priestore kryptomeny zmeniť hru. Hovorí to úplne novému publiku v čase, keď priemysel už zažíva astronomický rast. COTI je dlhodobým partnerom ekosystému Cardano. Je skvelé mať ich na palube v tomto novom úsilí.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár