Buterin: „Tether je tikajúca časovaná bomba Bitcoinu“

od Martin Tkáč

Vitalik Buterin tvrdil, že rovnako ako Ethereum (ETH) tak aj Bitcoin (BTC) majú svoje vlastné potenciálne bomby, ktoré čakajú na výbuch.

V show Tima Ferrissea bolo povedané, že ekosystém okolo Etherea zaznamenal mnoho zlyhaní a hackerských útokov.

K tomu Buterin povedal: „Myslím, že bitcoinový ekosystém má taktiež svoje vlastné tikajúce časované bomby, napríklad Tether je jedným z príkladov.“

Tether je časovaná bomba čakajúca na výbuch

Tether má najpopulárnejší stablecoin tether (USDT) a je kritizovaný za nedostatok transparentnosti. Tether je teraz povinný podrobnejšie prezradiť, ako je jeho stablecoin podporovaný.

„Údaje budú zverejňované štvrťročne. Predpokladáme, že budú zverejnené na webových stránkach Tetheru,“ povedal Stuart Hoegner – hlavný právny zástupca spoločnosti Tether. Kritici taktiež tvrdia, že k pumpovaniu ceny BTC sa používa „nezaistený tether“. Tieto tvrdenia však boli z veľkej časti zamietnuté.

Podľa analytikov spoločnosti JPMorgan, pokiaľ by obchodníci stratili dôveru v Tether, trh s BTC by pravdepodobne utrpel „vážny likvidačný šok“. Asi 50% – 60% bitcoinových obchodov od roku 2019 prebehlo prostredníctvom USDT.

Tento stablecoin sa taktiež používa pri obchodovaní ETH. Napríklad obchodný pár ETH/USDT na kryptoburze Binance odpovedá 5% (1,5 miliardy USD) z celkového objemu obchodovaných ETH za posledných 24 hodín. V porovnaní s BTC/USDT dosiahol 6,7% (3,8 miliardy USD).

Buterin popísal Ethereum ako univerzálny blockchain. Rozširuje prístup Bitcoinu, kde namiesto pravidiel, ktoré sú navrhnuté v jednej aplikácii sa Ethereum zameralo na vytvorenie niečoho „obecnejšieho“, kde si ľudia môžu jednoducho vytvárať svoje vlastné aplikácie a pravidlá pre akékoľvek aplikácie.

V porovnaní s regulačnou situáciu Etherea a Bitcoinu Buterin uviedol, že obe ťažia z toho, že majú silné zázemie vo svete a silné komunity majú najmä v USA, Európe a Číne.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár