Burzy tvoria len 6,2 % ponuky BTC

Podľa najnovších údajov je na kryptomenových burzách len 1,3 milióna BTC. Ide o malý zlomok súčasnej celkovej ponuky tejto kryptomeny.

od Martin Tkáč

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Informuje o tom CryptoRank, ktorý tiež odhaľuje, že burza s najväčším počtom mincí je Coinbase. Na druhom mieste skončila Binance a na treťom Bitfinex. Zvyšok platforiem je ďaleko pozadu.

📈Krypto burzy držia 6,2 % #Bitcoin Circulating Supply @ Coinbase – 583 000 BTC @ Binance – 329 000 BTC @ Bitfinex – 193 000 BTC @ OKEx – 57 000 BTC @ Bitflyer – 48 000 BTC @ BittrexK BTC Exchange – 39
Ostatné výmeny – 67 000 # BTC

Celkovo sa teda na kryptomenových burzách v súčasnosti obchoduje len 6,2 % všetkých existujúcich bitcoinov.

Stratené bitcoiny

Treba však pripomenúť, že cca 2-3 milióny BTC boli navždy stratené. To znamená, že percento je čisto teoretické a skutočný výsledok by mal byť oveľa nižší. Nie je však možné urobiť presné výpočty, najmä preto, že presne nevieme, koľko BTC sa stratilo.

Avšak za predpokladu, že došlo k strate maximálne 4 miliónov BTC, toto percento by sa zvýšilo len na 8,7%. Faktom teda zostáva, že viac ako 90 % bitcoinov nebolo uložených na burzách.

Treba však dodať, že značnú časť BTC má v rukách napríklad Greyscale Bitcoin Trust (GBTC). Akcie fondu tejto spoločnosti sú obchodovateľné na burze, aby uspokojili dopyt tých, ktorí chcú získať expozíciu voči bitcoinom, ale bez toho, aby museli priamo kupovať a vlastniť BTC.

Majk Spirit NFT

Okrem toho veľké BTC transakcie prebiehajú aj na OTC platformách. Vzhľadom na povahu tohto typu transakcií však nevieme, aké veľké objemy prúdia na OTC trhoch.

Najzaujímavejšou informáciou preto nie je absolútne množstvo bitcoinov na burzách, ale fakt, že ich počet už nejaký čas klesá.

V októbri 2020 bolo percento všetkých BTC uložených na burzách až 9,5 %. V júli 2021 však klesla na 7,3 %. Aktuálnych 6,2 % je výsledok o tretinu nižší ako v októbri pred rokom.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár