Burzu FTX zvolal Podvýbor pre hospodársku a spotrebiteľskú politiku, aby predložila rozsiahlu správu o finančných výsledkoch spoločnosti

Podvýbor pre hospodársku a spotrebiteľskú politiku vyzval bývalých a súčasných generálnych riaditeľov skrachovanej burzy FTX, aby predložili podrobnú správu o minulých a súčasných  finančných výsledkoch. Predseda orgánu Raja Krishnamoorth hovorí, že „zákazníci FTX, bývalí zamestnanci a verejnosť si zaslúžia odpovede“.

od Simona

Newsletter news

Inštitúcie stále vyšetrujú prípad FTX

18. novembra sa na oficiálnej stránke podvýboru objavil záznam informujúci o tom, že vedenie kryptomenovej burzy FTX, ktorá pred viac ako týždňom vyhlásila bankrot, je požiadané, aby poskytli podrobné informácie o svojej finančnej situácii. Krishnamoorth uviedol, že inštitúcia, ktorú riadi, „hľadá podrobnosti o významných problémoch s likviditou, ktorým FTX čelí, náhlom rozhodnutí o bankrote spoločnosti a potenciálnom dopade týchto akcií na zákazníkov, ktorí využili burzu.“

Burza by mala vysvetliť ich problémy s likviditou a poskytnúť ich súvahy pred vyhlásením bankrotu spoločnosti. Okrem toho je FTX vyzvaná, aby zverejnila svoje súčasné kryptomenové aktíva a predložila plán splatenia záväzkov voči klientom spoločnosti. Predseda podvýboru si vyžiadal aj údaje o investoroch súvisiace s burzou, informácie, ktoré FTX dostala od Caroline Ellison, generálnej riaditeľky fondu Alameda Research, a všetky „zadné vrátka“, ktoré burza využívala na prevod prostriedkov zo svojej platformy.

Miami Heat Reaction GIF by HEAT Check Gaming

Adresátmi žiadosti podanej Podvýborom pre hospodársku a spotrebiteľskú politiku sú súčasný generálny riaditeľ FTX – John Ray III – ako aj jeho predchodca, zakladateľ platformy – Sam Bankman-Fried. Vyššie uvedené je dôsledkom predvolania prijatého SBF 30. augusta. V tom čase bol Bankman-Fried požiadaný, aby poskytol informácie o krokoch, ktoré jeho spoločnosť podniká v boji proti podvodom na trhu s kryptomenami.

Podobné listy boli zaslané aj na konkurenčné burzy – Binance.US, Coinbase, Kraken a KuCoin.

Inštitúcia dala termín FTX do 1. decembra na získanie potrebných dokumentov, vďaka ktorým bude možné určiť, „čo sa s FTX pokazilo“ a aké kroky môže Kongres podniknúť, aby zabezpečil „adekvátnu reguláciu kryptomenového priemyslu a ochranu investorov“.

Načasovanie podvýboru sa zhoduje s oznámením 16. novembra o decembrovom vypočutí členov Výboru pre finančné služby Snemovne reprezentantov USA, ktoré bude skúmať zánik FTX a „širšie dôsledky pre ekosystém digitálnych aktív“.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár