Burza Kraken plánuje spustiť vlastnú banku

Americká burza kryptomien Kraken napriek regulačnému napätiu nepoľavuje a pokračuje vo svojej expanzii v tomto sektore. Spoločnosť má totiž ambiciózny plán zriadiť vlastnú banku!

od Martin Tkáč

Newsletter news

Kraken bude mať vlastnú banku

Odvetvie kryptomien zažíva v posledných týždňoch veľké regulačné napätie. Americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) presadzuje agresívnu politiku s cieľom potlačiť tento sektor. Burza Kraken zažila kroky tejto inštitúcie na vlastnej koži. Bola nútená prestať ponúkať možnosti stakovania kryptomien v USA. Okrem toho musela spoločnosť zaplatiť pokutu vo výške 30 miliónov dolárov.

To ju však neodradilo od ďalšieho rastu – získali sme informácie, že Kraken sa chystá spustiť vlastnú banku. Dňa 6. marca vyšla nová epizóda podcastu The Scoop‘, ktorej hosťom bol riaditeľ burzy pre právne záležitosti Marco Santori. Vtedy sa podelil o správu, že práce na vytvorení novej inštitúcie sú v plnom prúde a všetko ide dobre.

„Banka Kraken je na dobrej ceste k spusteniu, veľmi skoro. Budeme mať tieto perá s malými guľôčkovými retiazkami. Máme v úmysle objednať ich tisíce a pripevniť ich na stoly bánk na Wall Street a po celom svete. S naším logom,“ oznamuje Santori.

Čo vieme o banke Kraken?

Spoločnosť pôvodne získala súhlas štátu Wyoming na zriadenie účelovej depozitnej inštitúcie (SPDI) už v roku 2020. Ako spoločnosť Kraken oznamuje, je „prvou spoločnosťou v oblasti digitálnych aktív v histórii USA, ktorá získala bankovú chartu uznanú podľa federálnych a štátnych zákonov“. A čo viac, Kraken Bank má byť vôbec prvým regulovaným subjektom, ktorý bude zákazníkom ponúkať „komplexné služby prijímania vkladov, úschovy a dôvery pre digitálne aktíva“.

Banka bude mať sídlo v meste Cheyenne. Podľa pôvodného plánu mala byť spustená už v roku 2021. Ďalšie pobočky sa mali otvárať postupne do roku 2022. Santoriho nadšené vyhlásenie však naznačuje, že napriek niektorým komplikáciám a oneskoreniam sa z témy poučí a banka bude spustená.

Čo ešte vieme o ponuke banky Kraken? Služby inštitúcie budú najskôr sprístupnené existujúcim zákazníkom burzy v Spojených štátoch. Potom spoločnosť začne svoju medzinárodnú expanziu v ďalších krajinách. Banka však neplánuje poskytovať osobné služby. Namiesto toho budú všetky operácie prebiehať online a prostredníctvom mobilných zariadení.

Počas podcastu sa Santori vyjadril aj k súčasnej situácii na trhu s kryptomenami v súvislosti s represiami zo strany regulačných orgánov. Podľa jeho názoru sa hráči v sektore, ako je práve Kraken a konkurenčná burza Coinbase, s tlakom SEC vyrovnajú. Domnieva sa však, že noví účastníci trhu musia počítať s tým, že budú čeliť tvrdej regulačnej prekážke.

„Vraciame sa do éry, keď si banky budú dávať veľký pozor na to, aké účty otvárajú. Wall Street čaká poriadna fuška. Kraken a Coinbase budú robiť to isté. Ale ľudia, ktorí majú nový nápad poskytovať infraštruktúru pre ekonomiku kryptomien, budú mať v najbližších rokoch naozaj ťažkú cestu.“

silvergateObáva sa Kraken zániku Silvergate?

Minulý týždeň sa oči celého odvetvia kryptomien upierali na Silvergate. Banka priateľská k digitálnym aktívam zápasí s vážnymi finančnými problémami a všetko nasvedčuje tomu, že táto inštitúcia môže v blízkej budúcnosti vyhlásiť bankrot. Banka nedávno zatvorila svoju sieť Silvergate Exchange Network, ktorá poskytovala burzám a mnohým finančným inštitúciám prevody finančných prostriedkov v reálnom čase.

Na otázku, či sa spoločnosť Kraken obáva, čo bude nasledovať v prípade bankrotu banky, Santori odpovedal, že burza je pokojná.

„Bankové vzťahy burzy Kraken sú bezpečné a burza má diverzifikovanú skupinu bánk po celom svete,“ ubezpečil.

Upozornil však, že môžeme očakávať zvýšenú opatrnosť bankového sektora voči hráčom v oblasti kryptomien. To by sa podľa neho mohlo prejaviť v spomalení niektorých inovácií.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár