Budúcnosť stablecoinu – zničí SEC všetky „stabilné kryptomeny“?

Nedávne nepokoje okolo BUSD a Paxosu spôsobili, že mnohí sa začali zamýšľať nad budúcnosťou stablecoinov ako takých. Veď na trhu máme množstvo "stablecoinov", ktoré teraz môžu byť ohrozené konaním úradníkov. Je to však definitívne tak?

od Martin Tkáč

Newsletter news
Stablecoiny, ktoré sú vlastne čím?

Kryptomeny si bežný človek spája s digitálnymi menami, ktoré sa vyznačujú veľmi volatilným výmenným kurzom. Cena bitcoinu alebo etheru totiž môže v krátkom čase kolísať až o niekoľko či viac percent.

Uvedené však nie je celá pravda o kryptomenách. Na trhu totiž existujú – a už mnoho rokov existujú – aj stablecoiny. V praxi ide o digitálne meny so stabilným výmenným kurzom, ktorých hodnota je krytá inými aktívami, napríklad zlatom, americkým dolárom alebo inými tradičnými menami.

Myšlienka stablecoinov však nebola založená len na tom, že sa ukázalo, že kryptomeny môžu mať stabilný výmenný kurz. Išlo skôr o vytvorenie pohodlného a bezpečného mechanizmu na prevod hodnoty a vytvorenie akéhosi „bezpečného prístavu“ pre časy poklesu bitcoinového trhu.

Dodnes najznámejším stablecoinom je tether (USDT), ktorý sa na trhu objavil 6. októbra 2014 ako realcoin. Niektorí ho mylne považujú za prvý takýto projekt. Nie je to však pravda, keďže BitUSD, stablecoin vydaný na blockchaine BitShares, uzrel svetlo sveta skôr. Bol to výtvor Charlesa Hoskinsona a Dana Larimera. Jeho zábezpekou bol token BitShares a niekoľko ďalších kryptomien. Projekt bol založený na inteligentných kontraktoch.

Ako sme však spomenuli, najdôležitejším projektom na trhu stablecoinov je tether, naviazaný na kurz USD. Každý token USDT možno vymeniť za jeden americký dolár uzamknutý v rezerve. USDT získal popularitu počas býčieho trhu s bitcoinom v roku 2017.

V súčasnosti je na trhu aj mnoho ďalších stablecoinov vrátane BUSD a USDC. Teraz sa však ich rozvoju postavila do cesty americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC).

Problémy BUSD

Pripomeňme si najprv niekoľko faktov. V polovici februára sme sa dozvedeli, že newyorský úrad pre finančné služby (NYDFS) nariadil spoločnosti Paxos Trust Co, ktorá stojí za USD Binance (BUSD), aby prestala vydávať tento stablecoin. Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) zasa oznámila, že plánuje spoločnosť zažalovať. Dôvod? V oznámení spoločnosti Wells (list, ktorým sa de facto začína konanie Komisie o vymáhaní práva) sa uvádza, že BUSD je neregistrovaný cenný papier.

Prečo uvedený záver? Pozrime sa najprv na to, ako BUSD funguje.

Ide o stablecoin, ktorý je naviazaný na americký dolár. Vydala ho spoločnosť Paxos a schválilo ho už spomínané newyorské ministerstvo finančných služieb. Výmenný kurz BUSD je fixný: za 1 BUSD zaplatíme vždy 1 USD. Spoločnosť Paxos riadi emisiu BUSD na základe dohody s Binance z roku 2019.

Ako dodáva spoločnosť Binance, „BUSD je na zelenom zozname NYDFS, vďaka čomu je vopred schválený na skladovanie a obchodovanie ktorýmkoľvek držiteľom licencie NYDFS na virtuálne meny“.

Aká je na druhej strane jej bezpečnosť? Sú to cenné papiere. Ekonomický model je navrhnutý tak, aby si BUSD vždy udržiaval pevný výmenný kurz voči americkému doláru. Na každú jednotku BUSD pripadá jeden americký dolár v rezerve Paxos.

V reakcii na nedávny spor hovorca spoločnosti Paxos pre Blockworks uviedol, že spoločnosť „kategoricky nesúhlasí“ s Komisiou pre cenné papiere a burzy a dodal, že BUSD nie je cenným papierom podľa federálnych zákonov o cenných papieroch.

Howeyho test

Dostávame sa k ďalšiemu prvku. Čo je to cenný papier? Nejde nám však o slovníkovú, ale o právnu definíciu.

Na zodpovedanie tejto otázky sa musíme pozrieť na Howeyho test. Je pomenovaný podľa amerického investora, ktorého sporný prípad s Komisiou pre cenné papiere a burzy položil základy legislatívy o cenných papieroch. Je to test, ktorý pomáha odpovedať na otázku, či sa nástroj kvalifikuje ako investičná zmluva podľa zákona o cenných papieroch. Pozostáva zo 4 otázok:

  • Očakáva kupujúci zisk?
  • Predstavuje transakcia formu investície kapitálu alebo iných aktív?
  • Stávajú sa investované prostriedky predmetom spoločného podniku?
  • Sú predmetné zisky do značnej miery alebo dokonca úplne nezávislé od konania investora a vznikajú v dôsledku úsilia predávajúceho alebo tretej osoby?

Pri pohľade na uvedené skutočnosti je ťažké považovať BUSD za cenný papier. Zdá sa však, že SEC to nevadí.

Hľadá SEC dieru v celku?

To vyvoláva ďalšiu otázku: Nezačali byť pracovníci SEC v posledných týždňoch v otázke kryptomien príliš horliví?

Nedávno sa SEC zaujímala aj o činnosť burzy Kraken, ktorá musela zaplatiť pokutu vo výške 30 miliónov USD a prestať ponúkať zákazníkom z USA službu stakingu. Pravdepodobne to však nie je koniec príbehu. Je totiž potrebný rozumný dialóg medzi trhom a úradmi, a nie ďalšie údery zo strany úradníkov.

Budúcnosť stablecoinov

Ak SEC nezastaví BUSD, čakajú nás útoky na ostatné stablecoiny?

Dosiahnutie dohody medzi americkými regulačnými orgánmi a odvetvím kryptomien môže trvať dlho, jej výsledok bude prospešný pre všetky zúčastnené strany, keďže všetky kroky tohto druhu sa prijímajú s ohľadom na bezpečnosť riešení založených na kryptomenách a účastníkov trhu.

Bude však ďalšou obeťou SEC napríklad USDC, ďalší top stablecoin?

Nemali by sme očakávať, že regulačné orgány budú k USDC pristupovať rovnako ako k BUSD“. USDC je najbezpečnejší zo všetkých dostupných stablecoinov.

Ako subjekt registrovaný v New Yorku podlieha niektorým z najprísnejších požiadaviek na audit alebo licenciu. Významným rozdielom medzi BUSD a USDC je blockchain, na ktorom sú k dispozícii. BUSD zostáva obmedzený na konkrétne blockchainy (Ethereum a BNB), zatiaľ čo USDC pokrýva viac sietí, čím poskytuje väčšiu bezpečnosť.

Zhrnutie

Prežijú teda stablecoiny? Určite áno. Aj krížová výprava SEC sa pravdepodobne v určitom okamihu skončí. V súčasnosti je to do veľkej miery politická záležitosť. Úradníci sa správajú tak trochu, akoby chceli – trochu násilne, avšak – ukázať, že majú trh pod kontrolou a urobia všetko pre to, aby zabránili ďalšiemu kolapsu podobnému FTX. Z dlhodobého hľadiska to môže byť pre odvetvie dokonca dobré, pretože dialóg medzi regulačnými orgánmi a podnikmi poslúži na vytvorenie vhodných noriem.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár