Budú vládni pracovníci v Brazílii platení v BTC?

od Martin Tkáč

Kryptomeny si naďalej získavajú na popularite ako platobná možnosť firiem aj vlád. Nedávno poslanec Luizão Goulart z Brazílie navrhol návrh zákona, ktorý by zamestnancom verejného a súkromného sektora umožnil dostávať mzdy v bitcoinoch. Ak bude prijatý, bude to najväčší národný krok na podporu prijatia digitálnych aktív od prijatia BTC v Salvádore ako zákonného platidla.

Odvážny návrh zákona navrhnutý začiatkom tohto týždňa, prichádza uprostred prebiehajúcej regulačnej diskusie o bitcoine v Brazílii. Jeho prvé riadky uvádzajú, že zamestnanci môžu byť čiastočne a voliteľne odmenení za svoju prácu v kryptomenách.

Je pozoruhodné, že na rozdiel od prístupu Salvadoru tento zákon zdôrazňuje fakultatívnu povahu návrhu. Zákon, ktorý zaviedol Nayib Bukele, vyvolal polemiku v súvislosti s článkom 7 ustanovením, ktoré vyžaduje, aby všetky podniky prijímali BTC ako platbu. Napriek tomu prezident opakovane povedal, že používanie primárnej kryptomeny je voliteľné.

Namiesto toho by zákon umožnil zamestnancom presne si vybrať, aké percento zo svojho platu by chceli dostávať v kryptomene. S navrhovanou mzdou musí súhlasiť aj zamestnávateľ.

Význam Bitcoinu

Poslanec pri obhajobe zákona vysvetlil, že je to nevyhnutné kvôli „štvrtej digitálnej revolúcii“. Hovoril aj o dôležitosti samotných peňazí. Podľa neho umožňuje ľudstvu uniknúť z „primitívnej výmennej spoločnosti“. Goulart potom tvrdil, že bitcoin je „protiklad súčasného globálneho finančného systému“, pretože nie je založený na dôvere vo finančné inštitúcie.

Poslanec na záver povedal, že budúcnosť je v ich rukách:

Je len na nás, aby sme sa prispôsobili, znovu objavili a nasledovali túto veľkú cestu modernosti, aby sme vytvorili globálnu ekonomiku, ktorá uľahčí každodenný život občanov a predovšetkým zabezpečí dobrú kvalitu života pre všetkých.

Existujú náznaky, že Brazília by tento návrh uprednostnila. Septembrový prieskum ukázal, že 48 % občanov podporuje, aby sa bitcoin stal oficiálnou menou.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár