Bude Rusko predávať plyn za BTC?

Bude Rusko predávať plyn za BTC?

od Martin

Rusko môže obchodovať so „spriatelenými“ krajinami v národných menách alebo bitcoinoch. Aspoň to tvrdí predseda energetického výboru Štátnej dumy Pavel Zavalny.

Predaj plynu výmenou za BTC?

Rusko je otvorené akceptovaniu bitcoinov v rámci exportu prírodných zdrojov, uviedol vo štvrtok na tlačovej konferencii predseda energetického výboru parlamentu Pavel Zavalny.

Politik vysvetlil, že Rusko je otvorené akceptovaniu rôznych mien vo svojom exporte. Okrem iného ide o obchod so zemným plynom. Krajina je vraj flexibilná a otvorená platobným preferenciám kupujúcich. Zavalny však vyslovil výhradu, že obchodné podmienky budú závisieť od stavu zahraničných vzťahov veľmoci s dovážajúcou krajinou.

Čo sa týka našich „spriatelených“ krajín, ako je Čína alebo Turecko, ktoré na nás netlačia, už nejaký čas im ponúkame platby v národných menách ako rubeľ a jüan – povedal politik.

V prípade Turecka to môžu byť líry a ruble. Môže teda existovať veľa rôznych mien a toto je štandardná prax. Ak chcú bitcoiny, budeme s bitcoinmi obchodovať, dodal.

Už skôr iní ​​členovia ruskej elity priznali, že požadujú, aby „nepriateľské“ krajiny platili za ruský plyn v rubľoch. Predseda energetického výboru v Štátnej dume zopakoval toto stanovisko a dodal, že podľa neho by Rusko malo prijať aj zlato.

„Keď obchodujeme so západnými krajinami… mali by nám zaplatiť tvrdé peniaze,“ povedal Zavalny. A tvrd peniaze sú zlato … alebo musia platiť v menách, ktoré sú pre nás výhodné, čo je národná mena – rubeľ. Týka sa to našich „nepriateľských“ krajín, dodal.

Putin a ruský plyn

Putin zmenil názor

Rusko je teraz otvorené akceptovaniu bitcoinov, hoci Vladimir Putin túto možnosť minulý rok odmietol v rozhovore počas podujatia Russian Energy Week v Moskve.

„Verím, že BTC má hodnotu,“ povedal vtedy Putin. „Ale neverím, že sa to dá použiť v obchode s ropou,“ dodal.

Stojí však za to dodať, že súčasná veľkosť trhu s bitcoinmi a jeho likvidita vyvolávajú otázku, či kryptomenu skutočne dnes môžu rôzne krajiny vo veľkom využívať v medzinárodnom obchode.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár