Bude rok 2023 renesanciou pre bitcoin? 

Podľa viacerých analytikov by cena bitcoinu mohla tento rok opäť získať lepšiu kondíciu. 

od Rastislav Vasilišin

Aj napriek tomu, že adopcia a bezpečnosť bitcoinu je na historických maximách, jeho valuácia v poslednom čase nebola vo svojej najlepšej forme. 

Bude rok 2023 renesanciou pre bitcoin?

V roku 2022 sa cena bitcoinu prepadala o 65 percent, čo predstavuje druhý najväčší ročný prepad ceny v histórii. Ako najhorší rok v histórii stále vedie rok 2018, kedy sa cena prepadla o 73 percent. 

 Avšak dramatické poklesy bitcoinu predstavujú pre viacerých analytikov a investorov ideálnu príležitosť na vstup. 

 Čoraz viac z nich predpovedá renesanciu alebo znovuzrodenie tohto najväčšieho digitálneho aktíva. Pre mnohých táto úroveň predstavuje odrazový mostík do nových maximálnych hodnôt. 

Bitcoinový „comeback” v najbližších 2 alebo 3 rokoch

Jedným z nich je americký finančník a politik Anthony Scaramucci, ktorý bol na malú chvíľu aj hovorcom Bieleho domu, počas prezidentovania Donalda Trumpa. 

Bitcoinový „comeback” v najbližších 2 alebo 3 rokoch

Podľa šéfa investičnej spoločnosti SkyBridge Capital, by mal bitcoin (BTC) v najbližších dvoch-troch rokoch zažiť veľkolepý boom. 

 Scaramucci prognózuje, že 1 BTC by sa mal pohybovať medzi 50 000 a 100 000 dolármi, čo by predstavovalo dva a pol až päťnásobok súčasnej hodnoty bitcoinu. 

Tieto sľubné analýzy o budúcnosti bitcoinu (BTC) nie sú ničím novým. 

Predikcie od 50 000 do 1 000 000

Minulý týždeň generálny riaditeľ kryptoburzy Bitstamp, zdieľal podobný názor. Spomenul najmä rastúci záujem inštitucionálnych investorov o BTC.

Pred nedávnom potvrdil svoju predikciu aj miliardár a VC investor, Tim Draper. Tvrdí, že v priebehu budúceho roka dosiahne bitcoin úroveň 250 000 dolárov za mincu. 

Známy bitcoinový analytik Willy Woo, vidí cenu bitcoinu na úrovni jedného milióna dolárov. Šéf top kryptoburzy Kraken, Jesse Powell, zastáva rovnaký nározor.

K týmto predikciám sa pridáva aj jeden z navýznamneších bitcoinových analytikov, Plan B. Ten očakáva spustenie nového cyklu a na svojom Twittri napísal, že v roku 2025 prognózuje cenu bitcoinu na úrovni 100 000 dolárov. 

Za zmienku stojí aj fakt, že BlackRock, najväčší investičný správca aktív na svete, v čase najväčšieho prepadu ceny bitcoinu spustil vlastný bitcoinový fond pre bonitných klientov. 

2023, kľúčový rok pre bitcoin

Podľa viacerých analytikov by cena bitcoinu mohla tento rok opäť získať lepšiu kondíciu. 

 Väčšinou sú tieto závery postavené na zlepšenom regulatívnom prostredí. Americký výbor pre obchodovanie s komoditami (CFTC) už niekoľkokrát avizoval, že pripravuje zaradenie bitcoinu medzi komodity. To by znamenalo ešte väčší nárast inštitucionálneho záujmu o bitcoin. Najmä v čase, kedy Americký Fed uvažuje o naštartovaní kvantitatívneho uvoľňovania. Teda  nárastu inflácie.  

 Napriek tomu je dôležité zostať nohami na zemi a objektívne posúdiť aj makroekonomické riziká, ktoré sú úzko späté s cenou bitcoinu.

Úzka korelácia s akciami pretrváva

Bitcoin je aj naďalej úzko korelovaný na vývoj amerických akcií, predovšetkým tých technologických. Rovnako cena bitcoinu neostáva ľahostajná voči monetárnej politike v USA a geopolitickej situácii vo svete. 

To vysvetľuje, prečo investori venujú pozornosť hlavným trendom v ekonomike ako celku. 

Stále máme všetci čerstvo v pamäti, keď sa cena bitcoinu v minulom roku zrútila kvôli vyhliadkam vyšších úrokových sadzieb v Spojených štátoch. 

 Chuť investovať do bitcoinu v roku 2022 taktiež ovplyvnil pokles rastu globálnej ekonomiky.  

Na druhej strane čoraz viac rastie prijatie bitcoinu svetovou populáciou. Po 14 rokoch od spostenia siete, má bitcoin viac ako 300 miliónov užívateľov.  Pri takomto tempe rastu bude bitcoin do roku 2025 vlastniť viac ako miliarda ľudí. 

Úzka korelácia s akciami pretrváva

Rovnako však rastie aj ochota štátov prijať bitcoin ako hlavnú menu. Po Salvadore sa o bitcoine uvažuje v Argentíne, Brazílii a mnohých afrických krajinách. 

Všetko nasvedčuje tomu, že rok 2023 môže byť pre bitcoin dlho očakávaným znovuzrodením. 

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár