BTC mineri požadujú aby viac ako polovica ťažby využívala čistú energiu

od Martin Tkáč

Existujú dôvody byť skeptický. Rada pre ťažbu bitcoinov, ktorá vznikla začiatkom tohto roka ako reakcia na obavy z vplyvu bitcoinu na životné prostredie, zdieľala prezentáciu, v ktorej tvrdí, že 56% elektrickej energie za bitcoinmi pochádza z „udržateľných“ zdrojov.

Rada ako jediný zdroj cituje vlastnú „analýzu, predpoklady a extrapoláciu“ a slovo „udržateľný“ . Neboli poskytnuté nijaké presné rozdelenia energie.

Aktuálne správy na Twitteri

Existujú dôvody byť skeptický. Členovia rady pre ťažbu bitcoinov (bitcoinoví ťažiari) majú v hre nádych a titulky o bitcoinoch a životnom prostredí škodia podnikaniu. Tlačová správa, ktorá sprevádza nové údaje rady, prichádza s oslavným nadpisom „Prieskum rady pre ťažbu bitcoinov potvrdzuje udržateľnú kombináciu síl“.

Rada tiež tvrdí, že zhromaždila údaje z prieskumov od ťažobných spoločností, ktoré predstavujú 32% globálnej hashpower za Bitcoinom. 67% energetického mixu respondentov bolo považovaných za „udržateľné“, ale odpovede na prieskum boli dobrovoľné, čo znamená, že baníci s menej lichotivým energetickým mixom sa mohli preskočiť.
Percentuálne vyjadrenia môžu skresľovať aj nedávne vládne zákroky proti čínskym baníkom na bitcoiny, hromadný odchod baníkov z energetických sietí ťažiacich z uhlia v provinciách ako Qinghai a Vnútorné Mongolsko viedol k výraznému poklesu spotreby energie v sieti za posledné dva mesiace.

Štúdia strediska alternatívnych financií na univerzite v Cambridge zo septembra 2020 zistila, že iba 39% energie za ťažbou kryptomien pochádza z obnoviteľných zdrojov.

zdroj: decrypt.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár