BTC je podľa Bloombergu najlepším zaistením proti inflácii

od Martin Tkáč

Bloomberg nedávno zistil, že investori sa s BTC chránia pred obavami z rastúcej inflácie. V jednom tweete to spoločnosť dokonca opísala ako „najlepšie zabezpečenie proti inflácii“ v závislosti od toho, ako sa na to pozeráte.

Bitcoin porazil infláciu

Po analýze výsledkov výskumu John Authers z Bloomberg Opinion dospel k záveru, že bitcoin dosiahol za posledných 10 rokov 99,996% defláciu. Koľko bitcoinov stálo v roku 2011 je teraz len 0,004 % BTC. Medzitým sa dolárový CPI počas tejto doby zvýšil o 28 %.

Len pred pár dňami dosiahol bitcoin nový historický rekord po zverejnení októbrových údajov o inflácii. Od minulého roka sa CPI v Spojených štátoch zvýšil o 6,2 %. Bol to najrýchlejší rast od roku 1990. Navyše, pri použití ukazovateľa CPI z 80. rokov minulého storočia sa inflácia zvýšila takmer o 15 %.

Ekonómovia Bloombergu odhadujú, že zhruba polovicu nedávneho zvýšenia cien bitcoinov spôsobili inflačné obavy. Druhá polovica je spôsobená komerčnou dynamikou.

Björn van Roye a Tom Orlik povedali:

Náš model ukazuje, že pre bitcoiny sa dôležitosť inflácie a zaistenie proti finančnej neistote stávajú dôležitejšími hnacími silami, ktoré predstavujú 50 % pohybov cien v poslednom cykle, oproti 20 % v roku 2017.

Prečo je bitcoin zaistením proti inflácii?

Verejné uznanie bitcoinu ako zabezpečenia proti inflácii je čoraz silnejšie. Minulý mesiac miliardár Paul Tudor Jones označil aktívum za lepšiu záruku ako zlato. Z rovnakého dôvodu JP Morgan vníma primárnu kryptomenu ako veľmi cenné zaistenie hodnoty.

Táto asociácia nie je prekvapujúca: zatiaľ čo peňažná zásoba M2 v USA vzrástla len za posledné dva roky o takmer 40 %, ponuka bitcoinov je konštantná. Nikdy nebude viac ako 21 miliónov mincí.

Bloomberg však pripúšťa, že bitcoin si ešte musí získať dostatočnú dôveru, aby mohol byť považovaný za zaručené zabezpečenie proti inflácii. Wilfred Daye, šéf Securitize Capital, naďalej tvrdí, že zlato je lepšou alternatívou.

zdroj: beincrypto.pl, pexels.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár