BTC hash rate klesá na najnižšiu úroveň za rok

od Martin Tkáč

Účinky čínskych zákazov ťažby bitcoinov naďalej poškodzujú siete. Hash rate klesla pod 90 Ehash / s, čo je najnižšia úroveň za rok. Situácia sa odohráva len pár dní pred ďalšou korekciou ťažkostí, ktorá má byť jednou z najväčších v histórii BTC.

BTC hash rate klesá na ročné minimum

Najľudnatejšia krajina sveta sa rozhodla v máji tohto roku zintenzívniť svoje nepriateľské akcie proti odvetviu kryptomien. Stredná ríša zakázala ťažbu BTC napriek tomu, že je zodpovedná za viac ako 60% ťažby. Bolo nevyhnutné, aby sieť trpela, najmä potom, čo čínske úrady nariadili niekoľkým regiónom zastaviť všetky ťažobné operácie.

V priebehu niekoľkých týždňov sa hash rate ukazovateľ celkového výpočtového výkonu ťažiarov vložených do najväčšieho blockchainu začal prepadávať. Niektoré správy dokonca naznačujú, že sa kvôli tomu spomalila ťažba nových bitcoinov.

Situácia sa len zhoršovala a hash rate klesol na okolo 100 Ehash / s. Aj vtedy to bola najnižšia úroveň za posledných osem mesiacov. Podľa Bitinfocharts však hash rate teraz klesol pod 90 Ehash / s. To je najnižšia úroveň od júna 2020. Hash rate teda klesol o viac ako 50% zo svojej rekordnej úrovne spred mesiaca, keď dosiahol vrchol nad 170 Ehash / s.

Ako záchranu náprava ťažkostí

V čase vytvorenia siete predpovedala neznáma osoba alebo skupina ľudí s prezývkou Satoshi Nakamoto prudký pokles hashovacej rýchlosti. Na ochranu systému však anonymný vývojár (alebo vývojári) implementoval postup, ktorý v takýchto situáciách pomáha. Hovorím o takzvanej korekcii obtiažnosti.

V zásade ide o funkciu, ktorá sa vyskytuje každých 2016 blokov (asi dva týždne) a baníkom sťažuje alebo uľahčuje prácu. V extrémnych prípadoch, ako je teraz, sa ťažba stáva ľahšou, čo znamená, že sa hashová rýchlosť siete čoskoro vráti do normálu, aj keď sa počet ťažiarov v dohľadnej dobe nezvýši.

V máji, keď čínska vláda začala bojovať s ťažbou, sa náročnosť siete znížila z 25T na 21T. O dva týždne neskôr došlo k ďalšej negatívnej korekcii a odhady naznačujú, že ich bude ešte viac.

Údaje z reťazca ukazujú, že ďalší by mal prísť zhruba o štyri dni a mal by znížiť obtiažnosť o viac ako 23% na 15T. Keby sa to stalo, bola by to najväčšia negatívna korekcia ťažkostí v histórii BTC.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár