BTC baníci zarábajú 40 miliónov dolárov denne

od Martin Tkáč

Aktuálne príjmy baníkov z denných blokových odmien sa od halvingu BTC siete v máji 2020 zvýšili o impozantných 488%.

Po poklese až 6,8 milióna dolárov v mesiacoch nasledujúcich po halvingu BTC 11. mája 2020 sa podľa údajov analytickej firmy Glassnode výnosy baníkov z blokových odmien teraz pohybujú nad 40 mil. dolárov.

Bitcoinova ťažba je vysoko konkurenčný proces vytvárania nových blokov riešením komplexných matematických hádaniek pomocou počítačov s nainštalovaným špecializovaným softvérom. Overením bitcoinových transakcií a ich pridaním na blockchain získavajú baníci odmeny, ktoré sa skladajú z transakčných poplatkov a základnej odmeny za každý blok, ktorý vyťažia.

Bloková odmena sa zníži na polovicu po každých 210 000 vyťažených blokoch alebo približne každé štyri roky – preto výraz „halving“.

Každý halving znižuje mieru vytvárania nových bitcoinov, až kým sa v roku 2140 do ponuky siete nedostanú žiadne ďalšie nové mince.

To predstavuje zhruba 488% nárast od posledného halvingu. Aktuálne hodnoty sú však stále nižšie ako boli v máji, kedy dosahovali 60 mil. dolárov pred obmedzeniami v Číne.

To je tiež o 185% viac ako hodnoty zaznamenané v období pred polovicou roku 2020, keď baníkom vyplácali 14 miliónov dolárov denne.

Bitcoinová sieť sa zotavuje

Aj keď baníci musia pracovať dvakrát tak tvrdo, aby získali rovnaké odmeny ako pred halvingom, vyššie uvedený nárast príjmov baníkov naznačuje, že existuje strieborná podšívka.

Aby pokračovali vo finančnom tempe, musia investovať do viacerých strojov, pretože bloková odmena klesá. To však znamená vynaložiť viac peňazí a tiež veriť, že dlhodobá budúcnosť tohto podnikania je životaschopná.

Zvýšené príjmy naznačujú, že ťažobné spoločnosti investujú do expanzie a v ťažbu si zachovávajú dôveru. Tento záver je prekvapujúci aj vzhľadom na agresívne zásahy proti ťažobnému priemyslu v Číne v tomto roku.

V polovici júna, keď niekoľko čínskych provincií vylúčilo operátorov ťažby bitcoinov, centrálna banka krajiny nariadila bankám a platobným platformám prerušiť akékoľvek vzťahy s poskytovateľmi služieb kryptomeny.

To všetko následne viedlo k masovému odchodu baníkov z Číny, pričom mnohí z nich presťahovali svoje prevádzky do Severnej Ameriky alebo Kazachstanu. Tiež to viedlo k zrúteniu rýchlosti hashovania bitcoinov celkového výpočtového výkonu siete a ťažby.

Rýchlo po čínskom zásahu obtiažnosť ťažby BTC klesla až o 54%, takže bolo zhruba dvakrát jednoduchšie nájsť nové bloky.

Hodnota sa odvtedy stále zotavuje, pričom päť po sebe idúcich zvýšení prinieslo náročnosť na takmer 19 biliónov. Podľa BTC.com sa očakáva, že ďalšia úprava obtiažnosti, ktorá sa má uskutočniť v priebehu nasledujúcich 8 hodín, povedie k ďalšiemu zvýšeniu o približne o 3%.

Spoluzakladatelia spoločnosti Glassnode Jan Happel a Yann Allemann uviedli, že súčasný graf obtiažnosti bitcoinov „čoskoro signalizuje pozitívne oživenie, pretože ďalší baníci budú opäť online“.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár