Británia bude môcť legálne zabaviť kryptomeny pochádzajúce zo zločinov

Spojené kráľovstvo zaviedlo do legislatívneho obehu v parlamente zákon, ktorý má orgánom činným v trestnom konaní uľahčiť zabavenie, zmrazenie a opätovné získanie kryptomien, keď sa používajú na trestnú činnosť. Medzi ne patrí pranie špinavých peňazí, obchodovanie s drogami a počítačová kriminalita, uviedla vo štvrtok vláda krajiny.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Veľká Británia chce legálne získať digitálne aktíva

250-stranový návrh zákona o hospodárskej kriminalite a transparentnosti firiem, prvýkrát ohlásený v máji, uviedli do legislatívneho obehu ministerstvo vnútra, odbor obchodnej, energetickej a priemyselnej stratégie, úrad pre závažné podvody a štátnej pokladnice predpisy týkajúce sa nielen kryptomien. Prvé čítanie sa uskutočnilo v Snemovni reprezentantov vo štvrtok a druhé je naplánované na 13. októbra.

„Domáci a medzinárodní zločinci už roky perú zisky z trestnej činnosti a korupcie, zneužívajú štruktúry britských spoločností a čoraz viac využívajú kryptomeny,“

– uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Graeme Biggar.

„Tieto reformy – dlho očakávané a vítané – nám pomôžu vysporiadať sa s oboma problémami – kriminalitou aj korupciou,“

– dodal.

Treba však dodať, že ani bez tohto činu neboli úrady bezmocné. Londýnska polícia dokonca skonfiškovala, okrem iného, 180 miliónov britských libier (približne 200 miliónov dolárov) v kryptomenách, ktoré súviseli s medzinárodným procesom prania špinavých peňazí. Konalo sa v júli minulého roka.

Británia bude môcť legálne zabaviť kryptomeny pochádzajúce zo zločinov

Očakáva sa, že návrh zákona bude vychádzať zo skoršieho zákona o hospodárskej kriminalite, ktorý pomohol regulačným orgánom uvaliť sankcie na Rusko a zmraziť príslušné aktíva moci, ktoré sa nachádzali v Spojenom kráľovstve. Regulačné orgány sa obávajú, že niektorí Rusi používajú kryptomeny, aby sa vyhli sankciám uvaleným na nich po invázii Kremľa na Ukrajinu.

Začiatkom tohto mesiaca ministerstvo financií aktualizovalo usmernenia, ktoré vyžadujú, aby kryptomenové burzy a spoločnosti, ktoré manipulujú s peňaženkami s digitálnymi aktívami, hlásili úradom podozrenie z porušenia sankcií. Ide o nariadenia podľa vzoru tých, ktoré už zaviedli iné krajiny. Spojené štáty americké a Európska únia tiež vysvetlili, že ich podobné pravidlá sankcií platia aj pre kryptomeny.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár