Brazílska SEC chce zmeny v regulácii trhu s kryptomenami

Brazílska SEC, orgán zodpovedný za reguláciu finančného trhu, chce zmeniť svoju úlohu v procese regulácie kryptomien.

od Simona

Newsletter news

Brazílska komisia pre cenné papiere a burzu chce zmenu

Podľa miestnych médií je jedným z hlavných problémov SEC to, že zákon, ktorý má regulovať kryptomeny v Brazílii, nedefinuje napríklad tokeny ako digitálne aktíva alebo cenné papiere. Výsledkom je, že blockchainové aktíva nepodliehajú brazílskej SEC.

Dodajme, že aktualizovaná pozícia SEC vyplýva z vymenovania nového predstavenstva a zvýšeného významu sektora kryptomien v domácich finančných službách.

Brazílski zákonodarcovia pracujú na regulácii kryptomien od roku 2015, no tamojší senát schválil konečnú verziu zákona až v apríli 2022.

Ako sa uvádza v odhlasovanom dokumente, virtuálne aktívum je digitálna reprezentácia hodnoty, s ktorou možno obchodovať alebo prevádzať elektronicky a použiť ju na platobné alebo investičné účely. Okrem toho sú identifikované najlepšie kroky pre postupy Poznaj svojho zákazníka (KYC) a metódy prevencie prania špinavých peňazí. Podľa zákona sa za cenné papiere nepovažujú ani nekonvertibilné tokeny (NFT).

Brazília kryptomeny

Zástupca brazílskej SEC v správe pre miestne noviny uviedol, že „spomínaný návrh zákona si vyžaduje špecifické vylepšenia vrátane definície virtuálnych aktív“.

Zákonodarcovia uviedli, že veria, že možným riešením súčasnej právnej situácie a konfliktu medzi parlamentom a SEC by mohlo byť predloženie návrhu zákona prezidentovi. Hlava štátu by dekrétom určila, akú úlohu by mala zohrávať brazílska centrálna banka a SEC pri povoľovaní ICO a regulácii trhu. Niektorí vládni predstavitelia sa však domnievajú, že uvedené nestačí a tvrdia, že by sa mal vytvoriť úplne nový návrh zákona.

Návrh na alternatívnu reguláciu

V júni tohto roku Brazílskemu kongresu bol predložený ďalší návrh zákona o kryptomenách. Po schválení sa stanú zákonným platidlom. Okrem toho by existovala právna ochrana súkromných kľúčov, ktoré by súdy nemohli odobrať. Návrh zákona je v súčasnosti v legislatívnom procese. Ak by sa hlasovalo, Brazília by sa vydala rovnakým smerom ako Salvádor, ktorý v roku 2021 uznal bitcoin za zákonné platidlo.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár