Fabio Araujo

Brazília spúšťa blockchainovú sieť na zlepšenie sledovania verejných výdavkov

od Simona

Brazília spustila 30. mája novú vládnu blockchainovú sieť. Bolo to možné vďaka spolupráci medzi Dvorom auditorov Uniam (TCU) a Brazílskou rozvojovou bankou (BNDES).

NEWSLETTER okrypte.sk

Udalosť bola vysielaná naživo na oficiálnom kanáli TCU na YouTube. Hlavným cieľom podujatia bola diskusia o technických aspektoch projektu na základe skúseností niekoľkých pozvaných hostí. Boli medzi nimi predstavitelia vlády, riaditelia spoločností a predstavitelia univerzitných inštitúcií.

Brazílska blockchainová sieť (RBB) je stále vo vývoji, ale spočiatku sa bude používať vo viacerých verejných inštitúciách. Jej cieľom je zlepšiť kvalitu služieb ponúkaných občanom a zabezpečiť lepšiu sledovateľnosť verejných výdavkov.

Brazília vsádza na blockchain v boji proti korupcii

Skorumpovanosť technológie blockchain je pre mnohých úradníkov a politikov dvojsečná zbraň. Umožňuje okamžité odhalenie akéhokoľvek druhu korupcie, sprenevery alebo nezákonnej činnosti, ktorej chce TCU zabrániť.

Ana Arraes, prezidentka TCU Uniam, uviedla, že myšlienka využitia technológie blockchain sa objavila v druhej polovici roku 2019. Okrem toho vysvetlila, že táto téma je veľmi aktuálna vo vládnych diskusiách z dôvodu výhod, ktoré ponúka pri audite údajov poskytovaných v rámci verejných výdavkov.

Používanie technológie blockchain sa stáva široko diskutovaným. Umožňuje väčšiu ochranu, transparentnosť a integritu pri uchovávaní informácií vo verejných databázach s cieľom umožniť audit umiestnených údajov.

João Alexandre Lopes, vedúci oblasti informačných technológií v BNDES, uviedol, že hneď ako bude projekt formalizovaný, „všetci partneri budú môcť ťažiť z tejto zdieľanej infraštruktúry“.

Blockchain v Latinskej Amerike

Využitie technológie blockchain v rámci verejných inštitúcií už bolo implementované v krajinách ako Kolumbia, Peru a Argentína. S jeho pomocou môžu občania kontrolovať niektoré akcie štátu.

Koncom roka 2021 Kolumbia oznámila vývoj pilotného projektu s využitím technológie blockchain. Mal slúžiť na boj proti korupcii a mal trvať približne 3 mesiace. Spoločnosť MINTIC však nezverejnila žiadne oficiálne informácie o priebehu či aktuálnom stave projektu.

Na druhej strane sa Peru pripojilo k LACCain, aby vytvorilo blockchainovú sieť, ktorá bude slúžiť ako testovacia plocha pre vývoj modelov digitálnej identity (ID) a riešení sledovateľnosti.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár