Fabio Araujo

Brazília spúšťa blockchainovú sieť na zlepšenie sledovania verejných výdavkov

0 komentárov

Brazília spustila 30. mája novú vládnu blockchainovú sieť. Bolo to možné vďaka spolupráci medzi Dvorom auditorov Uniam (TCU) a Brazílskou rozvojovou bankou (BNDES).

NEWSLETTER okrypte.sk

Udalosť bola vysielaná naživo na oficiálnom kanáli TCU na YouTube. Hlavným cieľom podujatia bola diskusia o technických aspektoch projektu na základe skúseností niekoľkých pozvaných hostí. Boli medzi nimi predstavitelia vlády, riaditelia spoločností a predstavitelia univerzitných inštitúcií.

Brazílska blockchainová sieť (RBB) je stále vo vývoji, ale spočiatku sa bude používať vo viacerých verejných inštitúciách. Jej cieľom je zlepšiť kvalitu služieb ponúkaných občanom a zabezpečiť lepšiu sledovateľnosť verejných výdavkov.

Brazília vsádza na blockchain v boji proti korupcii

Skorumpovanosť technológie blockchain je pre mnohých úradníkov a politikov dvojsečná zbraň. Umožňuje okamžité odhalenie akéhokoľvek druhu korupcie, sprenevery alebo nezákonnej činnosti, ktorej chce TCU zabrániť.

Ana Arraes, prezidentka TCU Uniam, uviedla, že myšlienka využitia technológie blockchain sa objavila v druhej polovici roku 2019. Okrem toho vysvetlila, že táto téma je veľmi aktuálna vo vládnych diskusiách z dôvodu výhod, ktoré ponúka pri audite údajov poskytovaných v rámci verejných výdavkov.

Používanie technológie blockchain sa stáva široko diskutovaným. Umožňuje väčšiu ochranu, transparentnosť a integritu pri uchovávaní informácií vo verejných databázach s cieľom umožniť audit umiestnených údajov.

João Alexandre Lopes, vedúci oblasti informačných technológií v BNDES, uviedol, že hneď ako bude projekt formalizovaný, „všetci partneri budú môcť ťažiť z tejto zdieľanej infraštruktúry“.

Blockchain v Latinskej Amerike

Využitie technológie blockchain v rámci verejných inštitúcií už bolo implementované v krajinách ako Kolumbia, Peru a Argentína. S jeho pomocou môžu občania kontrolovať niektoré akcie štátu.

Koncom roka 2021 Kolumbia oznámila vývoj pilotného projektu s využitím technológie blockchain. Mal slúžiť na boj proti korupcii a mal trvať približne 3 mesiace. Spoločnosť MINTIC však nezverejnila žiadne oficiálne informácie o priebehu či aktuálnom stave projektu.

Na druhej strane sa Peru pripojilo k LACCain, aby vytvorilo blockchainovú sieť, ktorá bude slúžiť ako testovacia plocha pre vývoj modelov digitálnej identity (ID) a riešení sledovateľnosti.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár