Brazília pracuje na svojom CBDC. Projekt „Open Finance“ predpokladá integráciu so stablecoinmi

Riaditeľ Bank of Brazil Roberto Campos Neto poskytol podrobnosti o tom, akú kľúčovú úlohu by CBDC ich národnej meny - real - mohla hrať v budúcnosti osobných financií. Neto predstavil koncept „otvorených financií“ pomocou „super aplikácie“, ktorá bola integrovaná s PIX (platobná sieť). Okrem toho hovoril o integrácii CBDC so stablecoinmi.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Guvernér Bank of Brazil predstavuje digitálny koncept „Open Finance“

Počas online podujatia s názvom Febraban odhalil guvernér Brazílskej banky – Roberto Campos Neto – koncept digitálnej meny brazílskej centrálnej banky (CBDC). Návrh súvisiaci s novým typom majetku má stále viac funkcií. Projekt súvisiaci s brazílskym CBDC sa nazýva „Open Finance“.

Myšlienkou banky je integrovať CBDC s tradičnými aj decentralizovanými finančnými štruktúrami a inštitúciami, ktoré obsluhujú tento typ aktív. Prezentovaná „super aplikácia“ má používateľom umožniť ukladať stablecoiny a CBDC do špeciálnej digitálnej peňaženky.

Počas svojho prejavu Campos Neto vysvetlil:

Toto je v podstate ukážka toho, čo bude táto integrácia, o ktorej hovorím. Namiesto niekoľkých mobilných aplikácií od viacerých bánk získate systém, ktorý to všetko integruje na jednom mieste.
Vďaka tejto možnosti budú mať používatelia prístup k úplnému obrazu o svojich zdrojoch.

Hoci koncept digitálnych financií brazílskej banky dlhodobo rastie a projekt pomaly napreduje, inštitúcia neuviedla približný termín jeho dokončenia. Centrálna banka a spolupracujúce organizácie stále testujú rôzne implementácie a funkcie, ktoré by nové aktívum malo. Campos Neto však oznámil, že mena bude fungovať ako most do sveta decentralizovaných financií a jeho krajina smeruje k menovej digitalizácii.

Campos Neto v tejto veci uviedol:

Digitálny real je mostom do prostredia DeFi. Prenášame digitálny svet do bankového systému. Niekoľko ďalších centrálnych bánk robí opak. V skutočnosti vytláčajú digitálne technológie z bankovníctva.

Centrálne banky pracujú na CBDC

Slová Camposa Neta však nie sú celkom pravdivé. No a viaceré digitálne meny centrálnych bánk sú už v štádiu pilotných testov národných inštitúcií. Na zavedení digitálneho eura pracuje aj Európska únia a zákonodarcovia očakávajú, že bude čoskoro regulované. Podobne aj Federálna rezervná banka v New Yorku skúma interoperabilnú sieť digitálnych peňazí centrálnej banky. Navyše v Argentíne bol dokonca návrh projektu, ktorý by eliminoval fyzické peniaze.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár