Brazília bude využívať blockchain na overovanie dokladov totožnosti

Brazília robí dôležitý krok smerom k prijatiu nových technológií. Jeho obyvatelia budú môcť už čoskoro vidieť, ako blockchain funguje v praxi. Ide o program digitálnej identity. Rio de Janeiro, Goiás a Paraná budú prvými štátmi, ktoré svojim občanom vydajú dokumenty založené na blockchaine.

od Simona

Brazília poháňaná blockchainom

Vláda krajiny oznámila, že viac ako 214 miliónov Brazílčanov čoskoro použije technológiu blockchain na potvrdenie svojej identity. Rio de Janeiro, Goiás a Paraná budú prvé štáty, ktorých úradníci vydajú identifikačné dokumenty založené na blockchaine. Všetko sa bude diať prostredníctvom súkromného blockchainu vyvinutého spoločnosťou Serpro. Celá krajina by mala byť schopná vydávať doklady totožnosti prostredníctvom technológie blockchain do 6. novembra, čítame vo vyhláške z 25. septembra.

Podľa Alexandra Amorima, generálneho riaditeľa spoločnosti Serpro, nemennosť a decentralizácia blockchainu z neho urobili ideálnu technológiu pre národný projekt digitálneho ID:

„Technológia blockchain zohráva kľúčovú úlohu pri ochrane osobných údajov a predchádzaní podvodom, čím ponúka brazílskym občanom bezpečnejší digitálny zážitok. Použitie blockchain platformy b-Cadastros výrazne zvyšuje bezpečnosť a spoľahlivosť projektu.“

Projekt identifikácie identity je podľa samosprávy kľúčový v boji proti organizovanému zločinu. Uľahčí tiež spoluprácu medzi rôznymi verejnými sektormi, ponúkne jednoduchší spôsob prístupu k službám a zefektívni správu dokumentácie.

Je vhodné dodať, že podobnú iniciatívu nedávno spustilo aj mesto Buenos Aires v Argentíne. To zase umožňuje obyvateľom prístup k dokladom totožnosti prostredníctvom digitálnej peňaženky.

V posledných rokoch Brazília pracovala na štandardizácii procesu preukazovania totožnosti v takmer 30 štátoch. Ako sa uvádza v oznámení úradov, novoprijatá technológia umožní bezpečnejšiu výmenu údajov medzi daňovým úradom a rezortmi vlády.

Brazílska CBDC

Ale to nie je koniec. Orgány krajiny tiež pracujú na digitálnej mene centrálnej banky (CBDC). V auguste vláda zverejnila ďalšie informácie o projekte s názvom digitálnej meny – Drex.

Podľa predchádzajúcich správ centrálna banka plánuje rozšíriť prístup podnikov ku kapitálu prostredníctvom tokenizačného systému spojeného s Drex. Problém je v tom, že kód Drex umožňuje centrálnym orgánom zmraziť prostriedky na vašom účte alebo znížiť váš zostatok, čo je značné riziko.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár