Guvernérka Fedu Michelle Bowman sa domnieva, že úrady nemôžu zasiahnuť trh s kryptomenami

Guvernérka Federálneho rezervného systému Michelle Bowman hovorí, že hoci „aktivity v oblasti kryptomien môžu predstavovať značné riziká“, Fed nechce brániť inováciám. Podľa jej názoru by zásah na blockchainovom trhu mohol posunúť vývoj v tomto odvetví „do nebankového sektora, čo by viedlo k oveľa menšej transparentnosti a potenciálnym rizikám pre finančnú stabilitu“.

od Simona

Newsletter news

Michelle Bowman verí, že vývoj nezastavíte

Bowman je členkou Rady guvernérov Federálneho rezervného systému. V utorok na podujatí Florida Bankers Association Leadership v Miami hovorila o kryptomenách, americkej ekonomike a snahe Fedu znížiť infláciu.

V komentári ku kolapsu burzy FTX a ďalším nedávnym udalostiam poznamenala, že „jasne sa ukázalo, že aktivity v oblasti kryptomien môžu predstavovať vážnu hrozbu pre spotrebiteľov, podniky a … finančný systém“.

Očakáva, že niektoré banky budú naďalej skúmať, „ako sa zapojiť do aktivít v oblasti kryptomien“.

„Fed a ďalšie bankové agentúry sa budú naďalej zameriavať na túto oblasť vo svetle významných rizík, ktoré tieto aktivity môžu predstavovať. Najdôležitejšie však je, že nechceme brániť rozvoju inovácií, dodala.

 

„Ako regulátori by sme mali podporovať inovácie a uznať, že bankový sektor sa musí vyvíjať, aby spĺňal požiadavky spotrebiteľov,“ pokračovala.

Varovala, že „inhibíciou inovácií by sme mohli posunúť rast v tomto odvetví do nebankového sektora, čo by viedlo k oveľa menšej transparentnosti a potenciálnym rizikám pre finančnú stabilitu.“

inflácia

Boj proti inflácii

Pokiaľ ide o boj Federálneho rezervného systému proti inflácii, guvernérka Bowman uviedla, že v minulom roku podporovala úsilie Federálneho výboru pre voľný trh (FOMC) riešiť vysoké cenové výkyvy.

„Sľubujem, že podniknem ďalšie kroky, aby sa inflácia vrátila späť k nášmu cieľu,“ povedala.

Vysvetlila, že FOMC od marca minulého roka sprísňuje menovú politiku zvyšovaním úrokových sadzieb a „zmenšovaním našich súvah“.

Bowman poznamenala, že „v posledných mesiacoch sme zaznamenali pokles niektorých inflačných opatrení“, zdôraznila, že Fed má pred sebou ešte „veľa práce“. Ona sama očakáva, že FOMC bude pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb s cieľom sprísniť menovú politiku.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár