BlockFi je ďalšou obeťou FTX kolapsu

Kryptobanky sú novodobým fenoménom, ale zlyhávajú na ľudskom faktore. Takmer každý deň vyplávajú nejaké nové skutočnosti súvisiace skolapsom kryptoburzy FTX. 

od Rastislav Vasilišin

Chris Jericho What GIF by CBC

Popri tom, že Sam Bankman-Fried so svojou polyamorickou skupinou žijúcou v spoločnom apartmáne na Bahamách okradol 5 miliónov ľudí, stiahol so sebou aj niekoľko ďalších veľkých krypto firiem. 

 Najnovšie všetko nasvedčuje tomu, že jedna z najväčších krypto bánk, BlockFi, by mohla byť ďalšou obeťou pádu FTX. 

BlockFi

BlockFi v tlačovej správe uviedla: 

 „Máme významnú expozíciu voči FTX, čo zahŕňa záväzky, ktoré nám dlhuje Alameda, aktíva držané na FTX.com a nevyčerpané sumy našej úverovej linky s FTX US“.

 Aj napriek tomu, že BlockFi tvrdila, že väčšina jej aktív sa nenachádza v FTX, posledné vyjadrenia naznačujú opak.

BlockFi požiadala o pomoc kryptoburzu Binance

 BlockFi požiadala o pomoc kryptoburzu Binance a podľa zdroja Wall Street Journal, firma momentálne rokuje s trhovou jednotkou z Číny o prípadnej finančnej pomoci.

Druhotná platobná neschopnosť

BlockFi mala ťažkosti už v lete, keď skrachoval Celsius. Z najhoršieho ju vytiahol úverom v hodnote 400 miliónov dolárov práve od FTX US. 

 Jednou z priamych príčin súčasných problémov v BlockFi je platobná neschopnosť investičnej banky Genesis Global Trading a najmä jej krypto pôžičkovej divízie Genesis Global Capital.  Podľa údajov na ich oficiálnej stránke mala spoločnosť v správe viac ako 2,8 miliardy dolárov. 

 Genesis stojí za problémami ďalšej významnej burzy, Gemini, ktorú vlastnia slávne dvojičky, bratia Winklevossovci, preslávení filmo Sociálna sieť. 

Justin Timberlake GIF by Coolidge Corner Theatre

Ich burza tento týždeň zastavila všetky vklady a výbery pre svojich klientov. 

 Nie je úplne jasné, či problémy BlockFi zapríčinila FTX, Genesis Global Capital alebo niečo iné, ale krypto banka v pondelok poslala svojim klientom email, v ktorom uviedla, že „si najala odborných externých poradcov“. 

 Spoločnosť podpísala zmluvu s Berkeley Research Group (BRG), ktorá je jednou z najväčších reštrukturalizačných firiem v USA a často zastupuje klientov na konkurzných konaniach. 

Na záver

Aj keď sú kryptobanky ako BlockFi novodobým fenoménom a raz môžu nahradiť celé komerčné bankovníctvo, stále sú v podstate len v rannom štádiu.

 Po menej ako piatich rokoch svojej existencie stále čelia trom hlavným rizikám: riziku protistrany, riziku podvodu a kybernetickému riziku. 

Head First Falling GIF by HULU

S najväčšou pravdepodobnosťou BlockFi zlyhala na druhotnej platobnej neschopnosti, ale mohla to byť aj kombinácia iných faktorov. Všetko sa dozvieme až v konkurznom konaní. 

 Jedno je však jasné. Krypto bankám chýba regulácia a napríklad aj poistenie vkladov, z akého desiatky rokov profitujú tradičné komerčné banky. 

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár