Blockchain prežil lockdown, čo sa stane keď sa všetko vráti do normálu?

od Martin Tkáč

Práve teraz sa India a Brazília potýkajú s vrcholom krízy COVID-19. Národy ako USA a Európska únia medzitým znovu otvárajú svoje ekonomiky. Na vrchole lockdownu nebola závislosť od technológie kdekoľvek na svete nikdy väčšia.

Používanie programov Zoom, Twitter, Reddit a TikTok sa rýchlo rozrástlo a spojilo nás to. Dopad blokovania COVID-19 sa zvyčajne meria ekonomicky. Pohľad na prebiehajúce technologické inovácie však poskytuje iný obraz.

Korelácia medzi digitálnou komunikáciou, elektronickým obchodom a bezkonkurenčným rastom kryptomien a technológie blockchain nie je náhodná.

Navštívte náš eSHOP!

Lokalizácie si vynútili takú výmenu informácií a myšlienok, že prijatie blockchainu nabralo na obrátkach.

Hoci veľká časť sveta iba zavádza vakcíny a sľubuje, že v nadchádzajúcich mesiacoch raz a navždy ukončí blokádu, je nevyhnutná pokračujúca transformácia veľkého globálneho priemyslu a finančného sektoru.

Prudký nárast popularity digitálnych aktív

Keď Elon Musk zmenil svoje twitterové bio na „#bitcoin“, cena BTC sa zvýšila v priebehu niekoľkých hodín takmer o 20%.

Celebrity a hlavné spravodajské zdroje si už začali všímať, ako sa bitcoin dostal do svojej pôsobivej býčej série. Keď sa začne uvoľňovať, digitálne aktíva budú ústrednou súčasťou finančného sveta.

Mnoho z najväčších inštitucionálnych investorov, vrátane spoločnosti JP Morgan, už dlhodobo uzatvára stávky na budúcnosť bitcoinu. Výsledkom je, že táto digitálna mena je teraz súčasťou rozmanitých stratégií odborníkov v odbore.

Stablecoiny sú ďalším typom digitálnych tokenov, ktoré sú viazané na aktíva zo skutočného sveta, ako sú komodity alebo fiat mena. Taktiež zaznamenali obrovský rast počas zastavenia. Vďaka prepojeniu s fyzickými aktívami sa stablecoiny vyznačujú relatívne nízkou volatilitou cien a integrujú sa do uznávaných finančných inštitúcií.

Krajiny ako Spojené kráľovstvo, ktoré nedávno vytvorili pracovnú skupinu pre centrálnu banku pre digitálnu menu (CBDC), pravdepodobne povolia stablecoiny, keď sa dostanú z uzamknutia. To všetko na posilnenie globálnej digitálnej ekonomiky.

Keď budú digitálne náprotivky národných mien čoraz bežnejšie a otvárajú sa možnosti medzinárodného cestovania, stablecoiny sa stanú novým prostriedkom výmeny mien.

Kryptomeny a blockchain zlepšujú prístup k bohatstvu

Digitálne tokeny zavedené vládami sa stali horúcou témou počas odstávok spôsobených systémovým zlyhaním centralizovaných finančných metód.

USA sú vynikajúcim príkladom oneskorenia poskytovania významných stimulačných opatrení občanom. Tieto oneskorenia boli spôsobené pomalou centralizovanou technológiou a archaickými metódami doručovania. Zaťažujúce inštitucionálne mechanizmy v USA vyzerajú v porovnaní s krajinami ako Bermudy obzvlášť archaicky.

Vláda Bermudy začala pilotný program pre digitálne tokeny s cieľom stimulovať ekonomiku, aby rýchlo poskytla svojim občanom potrebné prostriedky. Vďaka tomu majú dnes každodenní spotrebitelia požadovaný dôkaz. Preto môže byť latencia transakcií, oneskorenie systému a doby prestojov minulosťou.

Dôležité je, že pôžičky na platformách peer-to-peer požičiavania založených na blockchaine majú od marca 2020 viac ako sedemnásobok. Toto opäť spôsobujú zlyhania centralizovaného finančného modelu.

V snahe podporiť globálnu ekonomiku zápasiacu s COVID-19 udržali centrálne banky úrokové sadzby na historicky nízkej úrovni. Teda nasmerovanie investícií do alternatívnych zdrojov financovania, ako sú pôžičky typu „peer-to-peer“.

Nízke úrokové sadzby zdôrazňujú centralizovanú kontrolu, ktorú si toľko ľudí uvedomilo a ktorej odolávalo prostredníctvom online konverzácií podporovaných blokovaním.

Finančnú infraštruktúru, ktorá svojou povahou marginalizuje mnohých ľudí, čoskoro nahradí decentralizované financovanie (DeFi) s podporou smart kontraktov, decentralizovaného riadenia, automatizovaných tvorcov trhu a decentralizovaných búrz.

Nárast stablecoinov k tejto zmene paradigmy pekne zapadá. To znamená, že DeFi bude pravdepodobne pokračovať v stúpajúcom trende, kým nebude centralizované financovanie (CeFi) iba predzámkovou pamäťou.

Tokenizačný boom

Tokenizácia preukázala svoju schopnosť byť spravodlivejšou metódou prístupu k hodnotným aktívam.

Obzvlášť nevymeniteľné tokeny (NFT), teda digitálne tokeny predstavujúce hmotný majetok na blockchaine, explodovali na popularite. Pokrok NFT bol taký rýchly, že akoby nikto nevedel, o čo ide.

Hlavička za hlavičkou predstavovala verejnosti vysvetlenie NFT. Ľudia boli medzitým zmätení z predaja umenia za 60 miliónov dolárov spoločnosťou Beeple.

Výsledkom je, že NFT demokratizujú digitálny obchod a nákup. Sprístupňujú aktíva, ktoré boli predtým k dispozícii iba minimálnemu počtu akreditovaných investorov, a stávajú sa dostupnými pre široké publikum.

Online diskusie o NFT navyše vyvolali ďalší záujem. Výsledkom boli väčšie investície a absorpcia, ktoré urýchlili masové prijatie technológie blockchain.

Teraz sú NFT svojím priekopníckym úvodom pripravené na hromadnú integráciu v mnohých aspektoch hier, umenia, nehnuteľností a ďalších.

Všetko, čo nebude možné priamo digitalizovať, bude predstavované ako NFT. To otvára veľa výhod novým príležitostiam pre globálny obchod a výmenu.

Tento revolučný krok smerom k globálnemu obchodovaniu s aktívami prenikne aj na finančné trhy. Týmto spôsobom nezostane nič bez stopy a my vyjdeme z uzamknutia a vstúpime do novej éry dostupných aktív.

Predstavujeme zdravotnú starostlivosť na blockchaine

Zatiaľ čo sa v minulom roku počas národných uzamknutí zvýšilo prijatie a investovanie kryptomeny, rovnako sa zlepšilo aj prijatie technológie blockchain na zlepšenie našej reakcie na COVID-19.

Došlo k vážnym poruchám v lekárskych dodávateľských reťazcoch. Pandémia vrhla svetlo na ohromujúci nedostatok overiteľných údajov v globálnych dodávateľských reťazcoch v reálnom čase. V snahe napraviť tieto chyby sa dostali do popredia decentralizované technológie.

Napríklad spoločnosti MiPasa a IBM uzavreli partnerstvo pri zavedení siete výmeny údajov pre analýzu COVID-19. Okrem toho bol Hedera Hashgraph použitý na sledovanie a testovanie COVID-19 na Arizonskej štátnej univerzite. To umožnilo takmer okamžite aktualizovať lekárske záznamy. Používajú ho tiež nemocnice v Spojenom kráľovstve na sledovanie skladovania vakcín COVID-19.

Teraz, keď boli tieto slabosti odhalené v tradičných systémoch zdravotnej starostlivosti, existuje extrémne vysoká pravdepodobnosť, že vlády a veľké podniky budú naďalej využívať technológiu blockchain.

Podľa správy TechSci Research z roku 2020 zvýši narušení dát v globálnom zdravotníckom sektore použitie blockchainu o 70%.

Decentralizácia prináša dôveryhodné, overiteľné a nemenné súbory údajov, globálny prístup k záznamom o zdravotnej starostlivosti a aktualizácie účtov v reálnom čase.

Iný svet

S blockchainovými spoločnosťami podporujúcimi národné imunizačné procesy, NFT sa stáva bežnou investičnou možnosťou a vlády vyvíjajúce úsilie o vytvorenie CBDC, zdá sa, že svet po COVID-19 môže byť na nepoznanie.

Online rozhovory podporili kontrolu našich finančných modelov, požadovali decentralizované riadenie a prinútili investície NFT, aby fungovali ako hlavný katalyzátor tohto posunu.

Naša kolektívna frustrácia zo súčasného stavu vecí spolu s možnosťou prenosu myšlienok online a do celého sveta priniesla novú éru technológií a financií. Všetky tieto procesy uľahčuje technológia blockchain.

zdroj: beincrypto.pl, freepik.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár