Blockchain má riešenie na zabezpečenie e-mailu

od Martin Tkáč

E-mail postavený na platforme blockchainu môže poskytovať viac komunikačnej bezpečnosti ako centralizované alternatívy.

Pandémia koronavírusu nám zmenila život aj v podobe práce z domu. Spoločnosť ktorá tento spôsob práce umožňuje svojim zamestnancom potrebuje spolahlivý systém pre bezpečnosť e-mailov ale aj iných foriem komunikácie.

Mailová komunikácia tu je už viako 50 rokov a aktuálne ju využíva viac ako 3 miliardy používateľov – je to aktuálne najpoužívanejšia forma komunikácie.

E-mail aka komunikačný kanál však nieje bezpečný.

Odhaduje sa, že ľudia z celého sveta posielajú každý deň okolo 320 miliárd e-mailov. Už v roku 2019 odhalila podniková cloudová natívna bezpečnostná firma Avanan vo svojej správe „Global Phish Report“, že jeden z každých 99 e-mailov je phishingovým útokom, čo znamená, že v roku 2019 bolo každý deň spáchaných okolo 300 miliónov phishingových útokov.

V roku 2016 spoločnosť IT Security Hold Security odhadovala, že na darknet sa ponúka zakúpenie viac ako 272 miliónov e-mailových záznamov a hesiel e-mailových účtov. Príkladom z tohto roku bolo, keď prominentná novinárka Nidhi Razdanová v januári podala sťažnosť na bunku počítačovej kriminality na indickú políciu v Dillí po tom, čo uviedla, že sa stala obeťou phishingového podvodu, ktorý podvodne ponúkol miesto docentky na Harvardovej univerzite. Ďalším veľmi čerstvým príkladom je, keď útočníci zneužili štyri nebezpečné chyby v prostredí Microsoft Exchange, aby sa uchytili v podnikovej sieti.

Na čo by sa mal zamerať decentralizovaný e-mail?

Pokiaľ ide o e-mail, bezpečnosť má prvoradý význam. Decentralizovaná technológia blockchain poskytne najvyššiu úroveň bezpečnosti. Do siete typu peer-to-peer nielen že nieje možné preniknúť ale poskytuje aj najvyššiu úroveň ochrany, pokiaľ ide o osobné informácie a heslá.

100% súkromie zabezpečuje systém kryptografických algoritmov, systémov asymetrických kľúčov a hash funkcii.




DPN vs. VPN – decentralizované súkromie na webe

O príliv nežiadúcich e-mailov sa dá postarať vo všetkých denných hodinách pomocou inteligentných zmlúv a zabezpečiť tak „prehľadnú poštu“.

Mohla by tiež existovať možnosť vytvoriť jednorazovú e-mailovú adresu na zdieľanie s cudzími ľuďmi, ktorú by bolo možné neskôr úplne vymazať. Rovnako aj možnosť vytvorenia e-mailovej adresy v pevnom čase z jedného dňa na niekoľko mesiacov. Táto funkcia výrazne uľahčuje výber spoľahlivého poskytovateľa bez toho, aby mala e-mailovú adresu takmer stálu digitálnu stopu.

Automatické určovanie priorít e-mailov je na uvážení používateľa, spolu s možnosťou mazania neprečítaných e-mailov. Prostredníctvom inteligentných zmlúv môže e-mail postavený na vrchole blockchainovej siete ľahko riadiť prístup k e-mailom každého zamestnanca tým, že ich poskytuje iba zodpovednej osobe. Doručená pošta by bola navyše chránená pred nežiaducou inzerciou.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár