Block Jaceka Dorseyho dosiahne vo štvrtom štvrťroku 2021 nárast hrubého zisku o 47 %.

Fintech startup, ktorý vlastní Jack Dorsey – Block (predtým známy ako Square) odhalil, že jeho hrubý zisk v Q4 2021 bol 1,18 miliardy dolárov. Táto suma predstavuje medziročný nárast o 47 %.

od Martin Tkáč

Lepšie výsledky ako pred rokom

Americká spoločnosť zaoberajúca sa finančnými službami a digitálnymi platbami Block Inc. oznámila, že jej tržby za predchádzajúci rok dosiahli 4,42 miliardy dolárov. Pre porovnanie, analytici odhadli toto číslo na 4,01 miliardy dolárov.

Tieto výsledky sú o 62 % vyššie ako rok predtým. Zaujímavé je, že až 1,96 miliardy dolárov z tohto čísla tvorili príjmy z obchodovania s bitcoinmi.

Zisk pred zdanením za štvrtý štvrťrok bol tiež pôsobivý na úrovni 1,18 miliardy USD. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je to nárast o 47 %. Zisk aplikácie Gross Cash bol 518 miliónov dolárov, čo je pokles zo 657 miliónov dolárov za Square.

Dobré finančné výsledky spoločnosti však nie sú všetko. Jej akcie vzrástli o viac ako 40 % len za 24 hodín. Cena akcií SQ v piatok uzavreli na úrovni okolo 120 USD.

Táto finančná správa bola tiež prvou, odkedy Jack Dorsey odstúpil z funkcie generálneho riaditeľa Twitteru a začal sa výlučne podieľať na startupe Block.

Začiatkom tohto roka organizácia získala austrálsku fintech spoločnosť Afterpay.

Potom jej generálny riaditeľ uviedol:

Veríme, že táto akvizícia ďalej posunie strategické priority Block pre Square a Cash App posilnením prepojení medzi našimi ekosystémami.

Iniciatívy Block v oblasti kryptomien

V októbri 2021 Dorsey odhalil plány, podľa ktorých by Block (vtedy nazývaný Square) mohol vytvoriť systém ťažby bitcoínov. Sieť by používala „custom silicon“ (špeciálne upravené ASIC) a vyvíjala by sa na báze open source. Američan sa domnieva, že ťažba by mala byť energeticky efektívnejšia.

Čoskoro potom Square vstúpila do sektora digitálnych aktív ešte hlbšie. Spoločnosť investovala 75,5 milióna dolárov a získala 35% podiel v kryptomenovej burze Korbit. Dorseyho spoločnosť sa tak stala druhým najväčším akcionárom kórejskej burzy za holdingovou spoločnosťou Nexon – NXS, ktorá vlastní 48 % akcií.

V decembri 2021 platobná platforma zmenila svoj názov na Block. Generálny riaditeľ vtedy povedal, že ide o „nové meno, ale náš cieľ ekonomického posilnenia zostáva rovnaký.“

Incident sa zhodoval s rezignáciou Dorseyho z funkcie výkonného riaditeľa Twitteru. Stojí za zmienku, že minulý rok povedal:

Keby som nebol v Square alebo na Twitteri, pracoval by som na bitcoine. Ak by potreboval viac pomoci ako Square alebo Twitter, nechal by som ich za bitcoin. Myslím si však, že obe spoločnosti majú svoju úlohu.

zdroj: beincrypto.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár