Blast – explózia záujmu a kontroverzie vo svete Ethereum

21. novembra 2023 spôsobil Blast na sociálnych sieťach súvisiacich s kryptomenami poriadny rozruch. Nové riešenie druhej vrstvy siete Ethereum je skutočným fenoménom, pretože už za tri dni vývojári Blast L2 oznámili, že TVL prekročila 300 miliónov USD. Odborníci na kryptomenový priemysel však upozorňujú, že projekt je dosť podozrivý, prečo?

od Martin Tkáč

Blast, projekt, o ktorom kryptomenová komunita diskutuje už niekoľko dní

Veľké projekty dosahujúce monumentálne úspechy sa v kryptomenovom priemysle objavujú pravidelne. Žiaľ, investori často naletia na podvody, ako je pump-and-dump. Z tohto dôvodu kryptomenová komunita čoraz viac analyzuje jednotlivé projekty. Presne to je prípad Blast, témy, ktorá doslova prepukla tento týždeň na portáli X. Ide o projekt druhej vrstvy pre sieť Ethereum. Podľa oficiálnych informácií od vývojárov je spustenie siete naplánované na marec 2024. Pôjde o prvú sieť tohto typu, ktorá umožní ether (ETH) staking. Okrem toho je projekt určený aj na umožnenie staking skutočných aktív.

Projekt ešte nie je funkčný, no už jeho samotný základ rozprúdil fantáziu investorov. Od pondelka 20. novembra sa projektu podarilo získať 300 miliárd USD v staking etherových (stETH) a stablecoinoch. Tvárou projektu je pseudoanonymná postava, ktorá sa už vo svete decentralizovaných financií preslávila ako spoluzakladateľ platformy Blur pre obchodovanie NFT. Ide samozrejme o osobu, ktorá na X vystupuje pod prezývkou „PacmanBlur“. Blast má byť rozšírením pre Blur.

Prečo ďalší projekt PacmanBlur vyvoláva medzi kryptodetektívmi zmiešané pocity?

Prvou červenou vlajkou, na ktorú odborníci v oblasti kryptomien upozorňujú, je zablokovanie vkladaných aktív do februára 2024. Digitálne aktíva zablokované v projekte nemôžu investori stiahnuť, kým sa projekt nezačne. Stakingoví investori navyše získajú tzv Blast body vymeniteľné za airdops plánované na máj 2024.

Kontroverzný je aj spôsob získavania nových členov projektu. Investori, ktorí už do projektu investovali finančné prostriedky, môžu získať ďalšie body výmenou za privedenie nových používateľov. Všetko pomocou reflinkov. Znie to podozrivo? Nuž, niektorí detektívi v oblasti kryptomien z portálu X priamo upozorňujú, že mnohé prvky Blastu pripomínajú typickú finančnú pyramídu. Vývoj projektu určí, či tieto predpoklady boli pravdivé.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár