BlackRock začína spoluprácu v ťažbe BTC

od Martin Tkáč

BlacRock je najväčšia spoločnosť spravujúca aktíva na svete, ktorá práve získala akcie v dvoch kľúčových bitcoinových baniach – Marathon Digital Holdings (6,71%) a Riot Blockchain (6,71%). Celková investícia spoločnosti BlackRock je ohodnotená na 9 biliónov dolárov.

400 miliónov dolárov za akcie v bani BTC

30. júna boli SEC predložené požadované registračné dokumenty, ktoré potvrdzujú spustenie činnosti spoločnosti BlackRock na trhu s ťažbou bitcoinov. Celková suma alokovaná na investície je 384 miliónov USD. BlackRock kúpil akcie ťažobnej spoločnosti Marathon v hodnote takmer 207 miliónov dolárov a akcie Riot v hodnote 176 miliónov dolárov.

Informácie boli zverejnené chvíľu po tom, čo spoločnosť Fidelity Group nedávno odhalila, že získala rovnako veľký podiel v bitcoinových baniach. Valley Forge, Vanguard Group je v súčasnosti najväčším akcionárom spoločností Marathon Digital a Riot Blockchain. Je to však BlackRock, ktorý po najnovšom podaní u SEC sedí na mieste lídra.

Nejde však o prvý krok investičného giganta na trhu s kryptomenami. V januári tohto roku spoločnosť požiadala SEC o dva fondy na nákup bitcoinových futures. O niekoľko mesiacov neskôr bolo oznámené, že fond BlackRock Global Allocation Fund kúpil 37 futures na bitcoin od chicagskej obchodnej burzy.

Zatiaľ čo cena bitcoinu za posledný rok vzrástla o približne 288%, akcie Marathonu vzrástli o 754% a Riot získal 848%.

Fidelity Investments kupuje akcie za 20 miliónov dolárov

22. júla, Fidelity Investments Inc. získala 7,4% podiel v hodnote približne 20 miliónov dolárov v spoločnosti Marathon Digital Holdings. MDH je jednou z najväčších operácií na ťažbu bitcoinov v Severnej Amerike v rámci štyroch indexových fondov: Fidelity Extended Market Index Fund Fund (FSMAX), Fidelity Nasdaq Composite Index Fund (FNCFX), Fidelity Total Market Index Fund (FSKAX) a Fidelity Series Total Market Index Fond (FCFMX). Kombinovaná trhová kapitalizácia týchto štyroch subjektov je ohodnotená na 170 miliárd dolárov.

Nedávne investície globálnych gigantov potvrdzujú rastúci záujem o kryptomeny medzi inštitúciami a individuálnymi investormi. S akciami Maratónu sa obchoduje rovnako ako s cenou bitcoinu, posilnené sú len jeho výnosy.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár