Bitfinex omylom zaplatil poplatok 23 miliónov dolárov za odoslanie 100 000 dolárov USDT

od Martin Tkáč

Trh s kryptomenami stále ohromuje. Jedna z najpopulárnejších centralizovaných búrz Bitfinex, vynaložila transakčné poplatky za viac ako 23 miliónov dolárov na odoslanie iba 100 000 dolárov v sieti Ethereum.

Veľmi nákladná chyba pre Bitfinex

Populárna burza kryptomien zaplatila za odoslanie Tetheru v sieti Ethereum viac ako 23 miliónov dolárov. Vytvorila tak nový rekord pre najdrahšiu transakciu v histórii siete.

Je zaujímavé, že prevod bol len za sumu 100 000 USDT. Podľa prieskumníka blokov Etherscan zaplatil Bitfinex za jeho implementáciu presne 7676,6 ETH, čo je v súčasnosti zhruba 23,6 milióna dolárov.

Transakcia sa uskutočnila prostredníctvom nedávno implementovaného EIP-1559. To znamená, že pri jeho oprave bolo spálených aj 0,05 ETH.

USDT malo ísť do peňaženky DeversiFi decentralizovanej burzy inkubovanej spoločnosťou Bitfinex. Tím stojaci za projektom urobil oficiálne vyhlásenie k tejto záležitosti prostredníctvom svojho účtu Twitter:

27. septembra o 11:10 UTC sa uskutočnila vkladová transakcia pomocou hardvérovej peňaženky z hlavného používateľského rozhrania DeversiFi s chybne vysokým poplatkom za plyn.

O 11:10 UTC, 27. septembra, bola uskutočnená viazaná transakcia pomocou hardvérovej peňaženky z hlavného používateľského rozhrania DeversiFi. Bol zaťažený chybne vysokým poplatkom za plyn.

DeversiFi v súčasnosti vyšetruje príčinu tohto incidentu a budeme vás informovať o vývoji situácie. Spoločnosť zaistila, aby finančné prostriedky používateľov zostali v bezpečí, a to je vnútorná záležitosť spoločnosti DeversiFi. Nemá tiež žiadny vplyv na prevádzkovú činnosť burzy.

Transakcie môžu byť aj lacné

Aj keď bol prenos Bitfinex nepochybne veľmi nákladnou chybou, krypto transakcie môžu byť aj veľmi lacné. Ako bolo oznámené pred rokom, dôveryhodná peňaženka BitGo previedla bitcoiny v hodnote 1 miliardy dolárov, pričom zaplatila iba 4 doláre na províziu. Bol to veľmi nízky poplatok v porovnaní s tým, čo by tradičné finančné inštitúcie účtovali za prevod tejto veľkosti. Vyššie uvedený transakčný poplatok však nebol vôbec najnižší.

Len pred 2 týždňami bola spracovaná kolosálna transakcia BTC v hodnote 2 miliardy USD. Napriek svojej obrovskej hodnote bola provízia iba 0,00001713 BTC, čo bolo v tom čase 0,78 dolára.

Toto sú dva príklady, ktoré ukazujú obrovský potenciál kryptomien a technológie blockchain.

zdroj: decrypt.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár