„Bitcoizácia dolára“ – Lightning Labs predstavuje Taro Alpha Protocol

Lightning Labs, spoločnosť stojaca za Lightning Network, oznámila vydanie Taro Alpha Protocol. Umožní vývojárom bitcoinov vydávať, odosielať a prijímať aktíva na blockchaine.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Taro je protokol založený na Taproot, ktorý spoločnosť prvýkrát predstavila v apríli. Jeho účelom je minúť veľké množstvo aktív, ktoré je možné okamžite previesť cez bitcoinovú sieť za nízke poplatky. Spustenie sa označuje ako prvý krok v procese „dolárovej bitcoinizácie“. Cieľom je umožniť vydávanie aktív, ako sú stablecoiny, v sieti bitcoinov a zároveň umožniť používateľom obchodovať s týmito aktívami na Lightning.

Nové schopnosti Lightning

Lightning Labs oznámili, že v Taro budú implementované ďalšie, vylepšené funkcie. Vrátane univerzálnej funkčnosti, ktorá umožňuje používateľom a emitentom aktív ponúkať dôkazy týkajúce sa potvrdenia pôvodu aktíva a vydania dodávky. Pribudne aj funkčnosť, ktorá umožní jednoduchú interakciu s údajmi aktív Taro.

Po dokončení funkcie on-chain spoločnosť plánuje pracovať na integrácii protokolu Taro s LN, čím zavedie aktíva Taro do platobného protokolu druhej vrstvy.

Tento koncept zverejňujeme, aby sme pokračovali v získavaní spätnej väzby od komunity a budovali tento open source protokol verejne. Vzhľadom na testovací charakter alfa, odporúčame vývojárom, aby preskúmali, ako Taro zapadne do ich produktov.

Rozumieme, že sa bude naďalej overovať a vylepšovať, keďže práce na vydaní pre mainnet budú pokračovať.
V budúcnosti Taro plánuje umožniť aplikáciám ako Strike, Ibex Mercado, Paxful, Breez a Bitnob poskytovať svojim používateľom prístup k natívnym stablecoinom Bitcoinu a Lightning Network. Vývojári budú môcť vytvárať súvahy denominované v USD a BTC (alebo iné aktíva) v rovnakých peňaženkách pre používateľov, ktorí chcú posielať hodnotu prostredníctvom LN.

Trajektória Lightning Network

Celková zablokovaná hodnota (TVL) na Lightning Network klesla pod 100 miliónov dolárov po nedávnom prepade Bitcoinu. Ako ukazujú údaje DeFiLama, čísla si od začiatku roka udržiavajú stúpajúcu trajektóriu. V apríli nakoniec dosiahol vrchol viac ako 172 miliónov dolárov.

Následný krach trhu však zabrzdil dynamiku TVL, čo viedlo k poklesu na takmer 70 miliónov dolárov len o dva mesiace neskôr. Napriek miernemu odrazu sa TVL v súčasnosti pohybuje na úrovni okolo 95 miliónov dolárov.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár