Bitcoiny od začiatku roka vzrástli o 90% a prekonali S & P500, Apple, Google, zlato a striebro

od Martin Tkáč

V čase tohto písania sa bitcoin pohybuje nad 57 000 dolármi. To znamená, že od začiatku roku 2021 zaznamenáva nárast o približne 90%. Aj keď je to už pôsobivý výsledok, jeho výsledky sú ešte lepšie v porovnaní s inými obľúbenými investičnými nástrojmi.

Bitcoin vs iné finančné nástroje

Základná kryptomena začínala v roku 2021 na úrovni približne 28,9 tis. dolárov. V apríli potom vyrazila „to the Moon“ s ATH 65 000 dolárov. Nasledujúcich niekoľko mesiacov nastali obrovské nepokoje. Pôvodne ich spustil FUD zo strany Elona Muska a potom Čína.

Potom, čo v júli BTC klesol pod 30 000 dolárov, obnovil zisky a hodnoty sa od tohto písania takmer zdvojnásobili. V súčasnosti jedna minca stojí viac ako 57 000 dolárov. To znamená, že pôvodná kryptomena zaznamenala od začiatku roka takmer 90% nárast.

V súčasnej dobe mnoho analytikov špekuluje, na akej úrovni BTC to môže skončiť do roku 2021. Mnohí hovoria, že v poslednom štvrťroku bude schopná prelomiť magickú hranicu 100 000 dolárov. Stojí však za to skontrolovať, ako je bitcoin v porovnaní s inými aktívami z tradičnejších oblastí financií.

Začnime asi najznámejším akciovým indexom – S&P 500. Tento index sleduje výkonnosť 500 najväčších spoločností kótovaných na amerických burzách. Tento rok sa mu celkom darí. Začalo sa obchodovať na 3 700 a začiatkom septembra dosiahlo nový ATH okolo 4 520. Na piatkový záver však mierne ustúpilo na 4 391. To znamená, že za desať mesiacov S&P 500 rástol zhruba o 18%.

O niečo menší zisk zaznamenal zároveň index Nasdaq Composite. Nasdaq vzrástol len o 15%, rovnako ako priemyselný priemer Dow Jones.

Pozrime sa tiež na počínanie najznámejších spoločností na svete. Hodnota akcií Apple vzrástla za rovnaký čas o 10%, Microsoft 35%, Amazon iba 3%, Facebook 23%a Tesla o 7,5%.

Google patrí medzi najvýkonnejšie spoločnosti. Spoločnosť stojaca za najobľúbenejším vyhľadávačom na svete získala v tomto roku až 61%. Aj napriek tomu je stále oveľa slabší ako pôvodná kryptomena.

Bitcoin vs. Zlato vs. Striebro

Bitcoin je mnohými považovaný za digitálne zlato. Porovnajme to teda aj so žltým kovom a možno dokonca so striebrom. Napokon, trhová kapitalizácia striebra je stále väčšia ako bitcoinu. Aspoň podľa 8marketcap.com.

Tieto dva kovy by mali byť historicky obzvlášť obľúbené. Zvlášť vzhľadom na súčasnú ekonomickú neistotu a rastúcu globálnu infláciu. Zlato, pravdepodobne najpoužívanejšie zariadenie na uchovávanie hodnôt v histórii je však od začiatku roka v červených číslach. Jeho hodnota klesla o viac ako 7%. Striebro je na tom ešte horšie, pretože od začiatku roka na dolár stratilo 17%.

Ani jeden z dvoch najobľúbenejších drahých kovov sa teda nemôže bitcoinu ani priblížiť. Nie je preto prekvapením, že mnohé známe osobnosti ako Anthony Scaramucci, Steve Wozniak a Michael Saylor označili bitcoin za lepšiu investičnú možnosť ako zlato.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár